Reklama

Reklama

Baterie będą znacznie lepsze

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Baterie będą znacznie lepsze - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tylko w samych Stanach Zjednoczonych co roku wyrzuca się prawie 4 mld baterii rocznie.

Reklama

Baterie będą znacznie lepsze

Inne badania szacują, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa niemal 50 baterii każdego roku. Pojawiły się więc już pierwsze ekologiczne baterie, bez szkodliwych substancji, litu i ołowiu. Innym rozwiązaniem mogą być także akumulatory. Wprowadzone na rynek akumulatory AA i AAA Tenavolts mają stałą moc 1,5 V, a jeden akumulator zastępuje nawet do tysiąca zwykłych baterii alkalicznych.

– Wiele urządzeń ma obecnie wbudowane baterie litowe, jednak nadal liczna grupa urządzeń jest zasilanych jednorazowymi bateriami alkalicznymi. Postawiliśmy sobie za cel wprowadzenie nowoczesnych akumulatorów litowych na rynek baterii do użytku domowego – mówi agencji Newseria Innowacje Lei Dong z Fujian Nanping Nanfu Battery.

Baterie litowo-jonowe nadal jeszcze dominują na rynku, a ich użycie wciąż wzrasta. Tymczasem są one bardzo szkodliwe dla środowiska. Dlatego też na rynku baterie coraz częściej są zastępowane przez akumulatory, także te, które są ładowane przez światło słoneczne czy wiatr.

– Zaprojektowaliśmy akumulator Tenavolts AA i AAA. Każdy z nich zapewnia stałe napięcie 1,5 V, co oznacza dla konsumenta jednakowe działanie w każdym z cykli ładowania, niezależnie od tego, ile razy korzystano z akumulatora czy ile pojemności pozostało. Każdego akumulatora Tenavolts można użyć 1000 razy, a jego pełne naładowanie zajmuje mniej niż 2 godziny – przekonuje Lei Dong.

Na rynku można już obecnie kupić także akumulatory litowe AA, które są powszechnie stosowane w urządzeniach gospodarstwa domowego. Akumulatory te zawierają dodatkowo specjalną płytkę, która chroni przed przepięciem i przegrzaniem, a innowacyjny sterownik zapobiega ewentualnemu zwarciu.

– Innowacje nie ograniczają się do samych akumulatorów. Zaprojektowaliśmy również specjalną ładowarkę na USB, użytkownik może więc ładować akumulatory w dowolnym miejscu, korzystając z powerbanka – dodaje Lei Dong.

Według danych amerykańskiego Departamentu Recyklingu i Odzyskiwania Zasobów szacuje się, że co roku w USA zużywa się około 4 mld baterii. Co oznacza, że średnie gospodarstwo domowe wyrzuca rocznie 47 baterii. Na rynku są więc już dostępne baterie ekologiczne, trwają też prace nad bateriami wykonanymi w całości z odnawialnych surowców.

Naukowcy z University of Illinois w Chicago wykazali, że akumulatory litowe węgla można zaprojektować obecnie tak, by działały w pełni ładowalny sposób. Tym samym będzie można stworzyć pierwszą całkowicie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla litową baterię o znacznie większej wydajności. IBM z kolei podał, że jego dział badań opracował nowy rodzaj baterii, wykonany z jeszcze nigdy wcześniej nieużywanych komponentów, które mogą być wydobyte z wody morskiej. Badacze z MIT opracowali zaś taką baterię, która może pochłaniać z powietrza dwutlenek węgla.

Rynek zdecydowanie zmierza więc do ograniczania wpływu baterii na środowisko.

– Wiele osób nadal korzysta z baterii jednorazowych. Chcemy uświadomić im, że czas zmienić je na technologię akumulatorów litowych, zwłaszcza w urządzeniach, z których korzystają najczęściej. Tymczasem każdy akumulator Tenavolts równa się 1000 baterii jednorazowych. Wyobraźmy sobie, ile czasu i pieniędzy można dzięki temu zaoszczędzić. Dzięki tak dużej wydajności koszty będą znacznie ograniczone, ponieważ kupowanie kolejnych baterii okaże się zbędne – tłumaczy Lei Dong,

Tymczasem obecny rynek baterii litowo-jonowych wciąż się rozwija. Analitycy firmy Fior Markets szacują, że będzie się on rozwijał w najbliższych latach w tempie ponad 19 proc. średniorocznie, aby w 2025 roku osiągnąć wartość blisko 108 mld dol.


Źródło: Newseria.pl

W Polsce zużywanych było kilka lat temu ponad 300 mln baterii. Obecnie jesteśmy w czołówce producentów znacznie większych ogniw, bo 27% europejskiego eksportu baterii litowo-jonowych pochodzi właśnie z naszego kraju. Elektromobilność staje się priorytetem już nie tylko na papierze. Niestety, póki co na mapie znaczące pozycje zajmują Wrocław (fabryka w Kobierzycach) i Nysa, ale prawdopodobnie w przyszłości Łódź także ma szansę dołączyć do szacownego grona. Wszak położenie naszego miasta sprzyja inwestycjom.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy