Według specjalistów będziemy obserwować wysyp przypadków niezdiagnozowanych, które trafią do szpitala już w zaawansowany okresie rozwoju choroby. W takich wypadkach szansa na pomoc znacznie spada.
!reklama!
NFZ podkreśla, że wszystkie poradnie onkologiczne są dostępne dla pacjentów i nie należy odwlekać wizyty u lekarza. Mniej badań diagnostycznych przełoży się na wzrost przypadków zaawansowanych, często nieuleczalnych.
- Na czas pandemii nowotwory się nie wycofały, nie będzie stanów przednowotworowcyh, tylko nowotwory. Nie będzie polipów, tylko rozwinięty rak - mówi Andrzej Bieńkiewicz, lekarz onkolog.
Resort zdrowia tłumaczy, że badania będą bezpieczne jeśli tylko zastosujemy się do środków ochrony osobistej. Poradnie oraz gabinety lekarskie działają w specjalnym reżimie sanitarnym, co obniża ryzyko zakażenia.
Profilaktyka nowotworowa powinna być powszechna zwłaszcza u osób po 50tym roku życia. Badania, które należy wykonać to kolonoskopia, RTG płuc, mammogradia oraz cytologia.
Źródło: TVP3 Łódź
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.