Badanie mammograficzne jest wykonywane nieodpłatnie, refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Do mammobusa LUX MED., który czeka na panie w dniach 1-2 lipca br. przy CH Sukcesja, na Al. Politechniki 1, można się zgłosić bez skierowania lekarskiego i niezależnie od miejsca stałego zamieszkania.
Kto powinien się zbadać?
Do badania są uprawnione kobiety w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone i nie były leczone w związku z rakiem piersi, a także w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii. Badaniu powinny się regularnie poddawać panie będące w grupie ryzyka oraz jeśli w poprzednim roku otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania mammografii po upływie 12 miesięcy.
Kilka minut warte całe życie
Samo badanie mammograficzne trwa zaledwie kilka minut i polega na wykonaniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie wykonuje wyspecjalizowany i doświadczony personel medyczny LUX MED. Warto skorzystać z tej okazji, bo wielu kobietom mammografia uratowała życie. Zdjęcia w technice obrazowania cyfrowego ogląda dwóch, a w przypadkach wątpliwości, nawet trzech lekarzy radiologów.
Nawyk kontroli zdrowia
Z powodu nowotworów każdego roku traci życie kilkanaście tysięcy polskich kobiet. Niestety, często panie o tej chorobie dowiadują się za późno. Zbyt rzadko kobiety zdają sobie sprawę z tego, że rak piersi może dotyczyć każdej z nich. Lekarze alarmują, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia może wykryć niebezpieczne zmiany chorobowe w takim stadium ich rozwoju, by ograniczyć ryzyko poważnych konsekwencji, a nawet utraty życia.
Co ważne, badania mammograficzne należy co jakiś czas powtarzać, gdyż nie zawsze istnieje gwarancja, że od poprzedniej kontroli nie rozwinął się nowotwór piersi. Ważnym elementem badania jest ocena porównawcza z obrazami wykonanymi podczas poprzednich kontroli, dlatego panie powinny zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.