Reklama

Reklama

Bezpłatne żłobki dla dzieci ukraińskich uchodźców w Łodzi. Zwiększą się limity miejsc

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego/ screen z Facebooka

Bezpłatne żłobki dla dzieci ukraińskich uchodźców w Łodzi. Zwiększą się limity miejsc - Zdjęcie główne

Czasowe ulgi dla dzeci ukraińskich uchodźców przy zapisach do miejskich żłobków | foto Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego/ screen z Facebooka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mieszkańcy i władze Łodzi łączą się w solidarnej pomocy dla Ukrainy. Magistrat poinformował o przygotowaniu projektu uchwały Rady Miejskiej, w myśl której dzieci ukraińskich uchodźców przebywających w Łodzi otrzymają okresowo bezpłatny dostęp do miejskich żłobków.

Reklama

Zwolnienie ukraińskich uchodźców z opłat za żłobki. Przygotowano uchwałę do Rady Miejskiej w Łodzi 

W czwartek 3 marca łódzki magistrat poinformował o kolejnej formie pomocy skierowanej do ukraińskich uchodźców. Kilka dni temu Hanna Zdanowska powiadomiła o złożeniu projektu uchwały w sprawie przyznania uciekinierom czasowego darmowego dostępu do MPK Łódź. O ofercie bezpłatnych żłobków dla dzieci uchodźców mówił dziś wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek. 

- Do Łodzi przybywa bardzo dużo osób, które uciekają z terenów wojny na Ukrainie. Ci ludzi potrzebują różnego rodzaju pomocy. Łodzianom należą się ogromne podziękowania, ponieważ okazali wielkie serca w zakresie wsparcia. Ukraińcy przyjmowani są do naszych domów, dostają wyżywienie i otrzymują pomocną dłoń. Teraz pojawia się konieczność pomocy w zakresie opieki nad dziećmi i ochrona zdrowia. Przygotowana jest uchwała Rady Miejskiej, w której zwalniamy na trzy miesiące wszystkie osoby przyjeżdżające z obszaru Ukrainy z opłat za miejskie żłobki. Ta uchwała będzie procedowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej, 16 marca. Ukraińcy posiadający zaświadczenie od Straży Granicznej, że przekroczyli granicę po rozpoczęciu działań wojennych, będą zwolnieni z takich opłat – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi. 

W Łodzi znajdują się 32 takie placówki. W trakcie konferencji prasowej zwrócono uwagę ekstremalnie trudną psychologiczną i materialną sytuację ukraińskich uchodźczyń przybywających do Polski. Przez traumatyczne doświadczenie wojny kadra żłobków będzie starała się otoczyć szczególną opieką przybywające do Łodzi matki i dzieci. 

- Pierwsze dzieci w żłobkach już się pojawiły, przy ul. Szpitalnej mamy trójkę takich dzieci i jedno przy ul. Marusarzówny. Mamy też świadomość, że ludzie uciekali przed wojną w pośpiechu, brakuje dokumentów. We wszelkich formalnościach będziemy pomagać. Jedynym obowiązkiem mamy jest zgłoszenie się do kierowników placówek lub do administracji, pod numery telefonów: 42 632-23-61 i 515-062-504. Każdego otoczymy empatyczną opieką – dodaje Halina Mazur, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków w Łodzi.

Poinformowano o przygotowywaniach specustawy, dzięki której limity dzieci w żłobkach mogłyby zostać podniesione. Podkreślono, że decyzja nie wpłynie na sytuację dzieci z łodzi, dla których nie zabraknie miejsc w łódzkich placówkach. 

Opieka medyczna dla Ukraińców przyjeżdżających z terenów wojny do Łodzi

Pierwszym pacjentom została już w Łodzi udzielona pomoc medyczna. Jej koszty zostaną sfinansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. 

- Przygotowaliśmy listę specjalnych numerów telefonów do miejskich centrów medycznych. W placówkach zatrudniliśmy wiele osób znających język ukraiński lub rosyjski, żeby ułatwić komunikację. Funkcjonuje także ogólnokrajowa infolinia w języku ukraińskim, z której osoby są kierowane do różnych szczebli ochrony zdrowia. Jest też teleplatforma pierwszego kontaktu, gdzie można otrzymać skierowanie do szpitala, lekarza, na szczepienie lub receptę – mówi wiceprezydent Wieczorek.

Numery telefonów dla Ukraińców potrzebujących opieki medycznej:

Centrum Medyczne im. Rydygiera - 507 107 113 (g. 8-18)

MCM Jonschera - 42 256 51 61 (g. 8 -18), 42 676 17 89 - całodobowo 

MCM Górna - 506 984 198 (g. 8-18)

MCM Widzew - 451 166 555 (g. 8-18)

MCM Polesie - 530 658 814 (g.8-18)

MCM Bałuty - 516 553 526 (g.8-18)

Infolinia NFZ - 800 190 590 - wybierz "6” - przekierowanie do konsultanta w j. ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Ruszyła też infolinia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) także w języku ukraińskim - więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk.

Dzwoniąc pod numer: 800 137 200 potrzebujący mogą otrzymać:

• konsultację medyczną,

• receptę elektroniczną,

• elektroniczne skierowanie do lekarza,

• elektroniczne skierowanie do szpitala,

• skierowanie na test SARS-CoV-2.

Gabinety stomatologiczne z różnych części Polski, w tym Łodzi, zaoferowały bezpłatną pomoc obywatelom Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Liczba gabinetów rośnie z każdą godziną. 

Wyszukiwarka dostępna jest na: www.dentysciukrainie.pl 

Strona zawiera tłumaczenie na język ukraiński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy