reklama
reklama

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego przyjazna dla osób słabosłyszących

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego przyjazna dla osób słabosłyszących - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźBiblioteka Uniwersytet Łódzkiego jest dostępna dla osób słabosłyszących. Użytkownicy aparatów słuchowych i implantów ślimakowych mogą tam skorzystać z pętli indukcyjnych, czyli urządzeń wspomagających słyszenie, dzięki którym mają możliwość uczestniczenia w życiu akademickim.
reklama

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego z pętlą indukcyjną

Dostępność powinna być standardem każdej instytucji publicznej, zarówno urzędowej, jak i kulturalnej czy oświatowej. Doskonale rozumie to m.in. Uniwersytet Łódzki, w którym zainstalowane są pętle indukcyjne. Dzięki temu, miejsce gotowe jest do tego, aby przyjąć jeszcze większą liczbę studentów – w tym osoby z problemami słuchu.

!reklama!

„Jako jednostka naukowa, realizująca także określoną misję społeczną, zdajemy sobie sprawę z różnorodności uczestników dyskursu akademickiego i trudności, z jakimi mogą borykać się na co dzień. Ułatwienie dostępu do miejsc czy usług w Bibliotece UŁ stanowi ważny element współpracy ze studentami, pracownikami i innymi osobami uczestniczącymi w życiu uczelni” – mówi Katarzyna Mikołajczyk, kierowniczka Oddziału Magazynów i Kolekcji Dziedzinowych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

reklama

Użytkownicy aparatów i implantów w miejscach z pętlą indukcyjną nie muszą obawiać się problemów ze zrozumieniem personelu – odpowiednio ustawiona i podłączona do źródła dźwięku, np. mikrofonu, pętla gwarantuje wyraźny odbiór mowy. Dzięki temu pracownik może nawet nie wiedzieć, że rozmawia z osobą z niepełnosprawnością słuchu. Ta anonimowość jest niezwykle cenna dla słabosłyszących – obecność pętli sprawia, że czują się komfortowo i nie mają poczucia, że ktoś musi się do nich specjalnie dostosowywać.

Polecamy: Uniwersytet Łódzki. 120 000 zł na zapomogi dla studentów

W 2019 roku 41 studentów Uniwersytetu Łódzkiego z problemami ze słuchem

„W 2019 roku Uniwersytet Łódzki miał 41 studentów z dysfunkcją narządu słuchu. Biblioteka jest jednak miejscem, z którego mogą korzystać również osoby spoza społeczności akademickiej, więc potencjalnie beneficjentów tej inwestycji jest o wiele więcej. Chcemy, by BUŁ-a była miejscem przyjaznym i niestwarzającym barier dla żadnych użytkowników. Nie jest to jednak jedyne takie urządzenie w uczelni – wzmacniacze pętli indukcyjnych funkcjonują bowiem już w 12 największych audytoriach Uniwersytetu Łódzkiego od około 10 lat. Ponadto Akademickie Centrum Wsparcia UŁ dysponuje różnym sprzętem wspomagającym potrzeby członków naszej społeczności akademickiej, w tym również osób niedosłyszących” – dodaje Katarzyna Mikołajczyk z Oddziału Magazynów i Kolekcji Dziedzinowych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

reklama

Polecamy: Pierwszy taki dom w Łodzi. Tutaj pomoc otrzymują ci najsłabsi
Dostępność miejsc użyteczności publicznej dla wszystkich osób – bez względu na niepełnosprawność czy sytuację materialną – to kwestia, która zdecydowanie częściej powinna pojawiać się w dyskusji publicznej. W końcu, każda osoba powinna mieć możliwość komfortowego i niczym nieograniczonego uczestnictwa w życiu kulturalnym i towarzyskim. Tym bardziej cieszy to, że na mapie Łodzi pojawiają się kolejne instytucje, decydujące się na wprowadzenie pętli indukcyjnej. Oprócz Uniwersytetu Łódzkiego, z tego rozwiązania w Łodzi korzysta też m.in.: Hotel Campanile, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz bank Credit Agricole. Ich krok w stronę dostępności to nie tylko społecznie pożyteczna inicjatywa, ale również świetny sposób na pozyskanie nowych odbiorców.

reklama

„Coraz więcej miejsc użytku publicznego w Polsce decyduje się na zakup pętli indukcyjnej, co niezwykle cieszy. Ma to naprawdę niebagatelne znaczenie dla wszystkich osób słabosłyszących. Wszelkie działania mające na celu niwelowanie nierówności w dostępie do teatrów, urzędów czy uniwersytetów – również w kontekście osób z niepełnosprawnościami – są niezwykle pożyteczną inicjatywą” – podsumowuje Aleksandra Szorc, koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą sprawdzić, gdzie znajdują się dostępne dla nich instytucje czy wydarzenia w internecie. Służy temu interaktywna platforma Tu Możesz (www.tumozesz.pl), na której widoczna jest mapa wszystkich miejsc w Polsce wyposażonych w pętlę indukcyjną. Co ważne, platforma służy nie tylko osobom słabosłyszącym, ale również organizacjom wyposażonym w pętle, które mają możliwość dotrzeć z informacją, że są otwarte i zapewniają komfortowe warunki wizyty.

reklama

Polecamy: Pomoc Łódź. BeeMajaTeam Pomaga to grupa ludzi, która od serca pracuje na drugi, charytatywny etat

Pętla indukcyjna - jak działa?

Aparaty oraz implanty słuchowe zbierają i wzmacniają wszystkie odgłosy – również te niepożądane, jak szmery czy gwar ruchu drogowego. Sprawia to, że ich użytkownicy są narażeni na zakłócenia w odbiorze dźwięków, które są szczególnie odczuwalne w miejscach, gdzie jest dużo osób lub panuje hałas. Pętla indukcyjna rozwiązuje ten problem – to właśnie dzięki niej osoby słabosłyszące mogą wyraźniej słyszeć i lepiej rozumieć docierające do nich głosy, nawet w niekomfortowych warunkach. Wystarczy, że w przestrzeni gdzie jest zainstalowana, użytkownik aparatu bądź implantu włączy w nim wcześniej uruchomiony u protetyka tryb cewki indukcyjnej

„Użytkownicy aparatów słuchowych niezwykle często odczuwają utrudnienia w komunikacji i zrozumieniu docierających do nich dźwięków. Owe zakłócenia zdarzają się zarówno w przestrzeniach otwartych, gdzie przeszkadza gwar ruchu drogowego, jak i w pomieszczeniach zamkniętych, w których gdzie panuje pogłos. Właśnie dlatego, wizyta w urzędzie potrafi być dużym wyzwaniem dla osób niedosłyszących. W takich miejscach, personel jest zazwyczaj oddzielony od klientów ladą bądź szybą, przez co głos jest stłumiony. Wówczas zdarza się, że trzeba kilkukrotnie prosić o powtórzenie. Trudności można napotkać również w miejscach kultury, takich jak kina czy teatry, gdzie zakłócenia mogą występować podczas dialogów między bohaterami. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy na ekranie kilka postaci mówi na raz, a widownia żywo reaguje na daną scenę. Dzięki obecności pętli ten dyskomfort znika” – dodaje Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama