Reklama

Reklama

Budki dla jerzyków w łódzkiej Manufakturze? Co sądzicie o tej inicjatywie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Manufakturze zamontowano kilkadziesiąt budek lęgowych dla jerzyków. Bardzo możliwe, że te ptaki przybędą do nas na początku maja. Szczegóły poniżej.

Reklama

Budki lęgowe dla jerzyków w Manufakturze

Jak wiemy z oficjalnej informacji prasowej przesłanej 22 kwietnia przez Monikę Langner, rzeczniczkę prasową Manufaktury, z okazji Światowego Dnia Ziemi w Manufakturze zamontowano kilkadziesiąt budek lęgowych dla jerzyków. Warto podkreślić, że centrum handlowe kontynuuje działania na rzecz lokalnej społeczności, tym razem: ptasiej. Z pomocą doktora habilitowanego Tomasza Janiszewskiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, eksperta ornitologa z łódzkiego zoo, opracowano plan budowy i montażu budek lęgowych dla jerzyków, które wkrótce rozpoczną podróż do Polski po zimie spędzonej na południu Afryki.

Jerzyki to niezwykłe ptaki, które prawie całe swoje życie, z wyjątkiem krótkiego czasu, gdy wysiadują jaja i odwiedzają młode, spędzają w powietrzu. Mimo niepozornych rozmiarów jerzyki imponują szybkością i zwinnością w powietrzu. Polują wysoko, na drobne owady. To rekordziści wśród naszych ptaków - potrafią osiągnąć w aktywnym locie zawrotną prędkość do 140-150 km/h.

- Myślę, że jerzyków możemy się spodziewać w Polsce za około dwa tygodnie, na początku maja. Teraz jest tu dla nich jeszcze za chłodno, więc na razie przebywają na południu Europy. – wyjaśniał Tomasz Janiszewski. – Paradoksalnie jerzyki czują się w mieście bardzo dobrze. Pierwotnie zamieszkiwały tereny górskie, więc są przystosowane do życia na dużych wysokościach. Dziś gnieżdżą się w strefie śródmiejskiej, w wysokiej i zwartej zabudowie. Szczególnie upodobały sobie wszelkiego rodzaju szczeliny czy ubytki w elewacjach. Można powiedzieć, że jerzyki to tacy ptasi konserwatyści – jak znajdą miejsce, które im pasuje, to będą chciały wracać do tego samego gniazda przez kolejne lata. Niestety wraz z remontami budynków wejścia do gniazd są często usuwane lub maskowane, uniemożliwiając im wejście. Jerzyki próbują wtedy przez wiele dni dostać się do gniazda, nie odpuszczają łatwo. Budki, które zawisły w Manufakturze, na pewno będą dla nich atrakcyjnym i bezpiecznym domem, z którego nikt ich nie wyrzuci – dodał Janiszewski.

- Manufaktura od wielu lat współpracuje z różnymi instytucjami, działając na rzecz naszej lokalnej społeczności. Teraz postanowiliśmy zadbać o podniebnych przyjaciół – wyjaśniała Anna Grajcarek, koordynatorka ds. eventów Manufaktury. – Wraz z profesorem Janiszewskim opracowaliśmy plan budowy i montażu budek lęgowych dla jerzyków, które od dziś czekać będą na nowych lokatorów. Warto dodać, że budki zostały skręcone i udekorowane przez uczniów łódzkich szkół podczas warsztatów na zakończenie ferii zimowych, a teraz będą nie tylko piękną pamiątką, ale przede wszystkim bezpieczną przystanią dla ptaków. Mamy nadzieję, że jerzyki, które zdecydują się zamieszkać w Manufakturze, udowodnią, że miasto nie jest wcale martwą przestrzenią i może być miejscem przyjaznym dla zwierząt – dodała Grajcarek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy