reklama
reklama

Zafunduj sobie podróż w czasie. Tak wyglądała włókiennicza Łódź [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zafunduj sobie podróż w czasie. Tak wyglądała włókiennicza Łódź [galeria] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachFabryki Poznańskiego, Geyera, Scheiblera – te budynki to ikony przemysłowej historii Łodzi. Uwiecznione na fotografiach i pocztówkach obiekty pozwalają przenieść się do czasów, gdy nasze miasto było jednym z głównych ośrodków przemysłu włókienniczego. Przypominamy, jak dawniej wyglądały symbole Łodzi. Zajrzyjcie do galerii.
reklama

Ogromne fabryki, dzięki którym kwitł przemysł w XIX-wiecznej Łodzi to symbol tego miasta. W 1820 roku Łódź stała się jedną z przemysłowych osad i ośrodkiem sukienniczym i tkackim – zapoczątkowało to jej dynamiczny rozwój. Dziś odnowione i prężnie funkcjonujące jako muzea czy galerie handlowe obiekty, w ich pierwotnej formie możemy oglądać na starych fotografiach. Wnętrza starych fabryk i pałaców możemy podziwiać też między innymi w filmie Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy. 

reklama

Największe łódzkie fabryki

Fabryka Izraela Poznańskiego

Budowana w latach 1872 – 1892, największa w kalisko-mazowieckim okręgu przemysłowym fabryka wyposażona była w nowoczesne maszyny, które umożliwiły jej błyskawiczny rozwój. Budynek stał się ikoną Łodzi – zarówno dawnej, przemysłowej, jak i dzisiejszej. Liczący 30 hektarów kompleks mieścił w czasach swojej świetności między innymi przędzalnię bawełny, tkalnie, parowozownię i wykończalnię. Obok mieścił się pałac właściciela fabryki, Izraela Poznańskiego. 

Po II wojnie światowej fabryka funkcjonowała pod nazwą Zakłady Przemysłu Bawełnianego nr 2, w późniejszych latach – Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego oraz Poltex. Funkcjonowały one do lat 90. Dziś budynku starej fabryki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – od 2006 roku mieści się tu jedna z wizytówek Łodzi, centrum handlowe Manufaktura. 

reklama

Fabryki Geyera

Fabryki należące do przemysłowca Ludwika Geyera. Budowa fabryki przy ulicy Piotrkowskiej rozpoczęła się w 1835 roku i trwała dwa lata. Mieściły się w niej tkalnie oraz przędzalnia. Rok po zakończeniu budowy Geyer umieścił w swojej fabryce maszynę parową mającą zasilać produkcję , stając się pionierem mechanizacji w przemyśle włókienniczym. Niedługo później do „białej” fabryki dobudowano pawilon fabryczny. 

Dziś w Białej Fabryce Geyera mieści się Muzeum Historii Włókiennictwa

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama