reklama
reklama

Budowy domów i mieszkań szybsze nawet o połowę? Tak wygląda przyszłość [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budowy domów i mieszkań szybsze nawet o połowę? Tak wygląda przyszłość [WIDEO] - Zdjęcie główne

Łódź. Budowy domów i mieszkań szybsze nawet o połowę? Tak wygląda przyszłość [WIDEO] / zdjęcie ilustracyjne (fot. CC0)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mieszkania czy domy z prefabrykatów są wbrew pozorom lepszej jakości niż te budowane z cegły. W dodatku można je wznosić znacznie szybciej. - Przed prefabrykacją stoi ogromna przyszłość - mówi Michał Sapota, prezes HRE Investments.
reklama

- Często pojawia się argument, że ludzie oceniają prefabrykaty jako coś gorszego niż tradycyjna budowa. Myślę, że to jest bardziej wizja dziennikarzy i tzw. ekspertów, niż samych klientów - mówi Michał Sapota, prezes HRE Investments.

!reklama!

Z jego obserwacji wynika, że dla przeciętnego nabywcy mieszkania, jest to kwestia wtórna. 

- Mamy w ofercie mieszkania prefabrykowane i nie pojawiają się pytania dotyczące ich jakości. Ludzie są raczej zaciekawieni, jak one wyglądają, a kiedy zobaczą jakość w jakiej zostały wykonane, są zachwyceni – mówi Sapota.

Wyższość prefabrykacji nad innymi rozwiązaniami stosowanymi obecnie w budownictwie polega na powtarzalności i gwarancji jakości. Elementy budowlane powstają w warunkach fabrycznych, bez wpływu zewnętrznych czynników środowiskowych, typu deszcz czy mróz. Przyjeżdżają suche, „wysezonowane” na budowę.

W przypadku domów z prefabrykatów drewnianych, całość daje się zmontować w jeden dzień (oczywiście na odpowiednio przygotowanym podłożu). Drugi dzień można już poświęcić na prace wykończeniowe.

Obecnie z prefabrykatów powstaje w Polsce niewiele budynków mieszkalnych. Pod koniec lat 80. XX wieku prefabrykacja, kojarząca się z PRL-owska „wielką płytą”, wyszła z mody. Ceglane bloki mieszkalne stały się marzeniem tysięcy młodych małżeństw, które były w stanie zapłacić za nie horrendalne pieniądze.

Dlatego architekci muszą ponownie nauczyć się projektować budynki z prefabrykatów, a firmy deweloperskie je budować.

- Jesteśmy na początku drogi, której w latach 80. zaniechaliśmy. Przez ostatnie 30 lat nikt nie myślał o prefabrykacie, w odróżnieniu od krajów skandynawskich czy Niemiec i Francji, gdzie takie rozwiązania są powszechnie stosowane – mówi Sapota.

Według niego, rozpowszechnienie tej technologii i umiejętności projektowania budynków z prefabrykatów spowoduje, że będzie to rozwiązanie tańsze od tradycyjnego. Ale to nie wszystko.

- Myślę, że przed prefabrykacją stoi ogromna przyszłość. Również dlatego, że w przypadku wykorzystania gotowych elementów, realizowanie budowy jest możliwe nawet w czasie o połowę krótszym niż obecnie – podsumowuje prezes Sapota.

źródło: Centrum Prasowe PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama