Pracownicy, w związku z tą decyzją, wystosowali pismo do prezydent Hanny Zdanowskiej. Na kanwie stworzonego przez zespół Centrum Dialogu listu, o którym pisaliśmy 1 stycznia 2025 roku, 6 stycznia 2025 r. powstała petycja, którą można podpisywać online. Do sprzeciwu dołączył się także Ruch Miejski Energia Łodzi, reprezentowany przez Janusza Wdzięczaka, który 8 stycznia 2025 r. wystosuje pismo w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej, a także Wojewody Łódzkiej Doroty Ryl.
Janusz Wdzięczak: Władze miejskie nie radzą sobie z nadzorem merytorycznym nad Centrum Dialogu
Podczas dzisiejszej konferencji Janusz Wdzięczak, reprezentant ruchu Energia Łodzi, a także członek ugrupowania oraz architekt, Jakub Krzysztofik, przedstawili własne postulaty i propozycje rozwiązania sporu w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
– Widzimy ten duży konflikt i zamieszanie wokół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Widzieliśmy także, że podejmowane były próby powoływania konkursu i jego realizacji. Ostatecznie instytucja ma p.o. dyrektora Mariusza Gossa. Mamy jednak ogromne wątpliwości co do tego, kto powinien być dyrektorem. Widzimy, że władze miejskie, mówiąc kolokwialnie, nie radzą sobie z nadzorem merytorycznym nad tą instytucją. Jednocześnie dziedzictwo Marka Edelmena i potrzeba dialogu jest potrzebą całej Polski
– mówi Janusz Wdzięczak.
Były kandydat na prezydenta Łodzi zapowiedział również, że dziś (8 stycznia 2025 r.) wystosuje pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
– Będziemy składać postulat do ministra kultury i do wiadomości wojewody Doroty Ryl. Chcemy, żeby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozważyło współprowadzenie lub nawet poprowadzenie, zamiast miasta, instytucji Centrum Dialogu. Oczywiście ta instytucja nadal zostanie w mieście i będzie służyła mieszkańcom, ale jednocześnie nie będzie pod politycznymi sporami. Wierzymy, że Centrum Dialogu, cała idea dialogu, całe dziedzictwo Marka Edelmana; służyć może i nie tylko Polsce, ale całej Europie. Dziś takie pismo do Minister zostanie wysłane.
Głos zabrał także Jakub Krzysztofik z Ruchu Miejskiego Energia Łodzi. Krótko nakreślił problematyczne kwestie, z którymi aktualnie, po wyborach samorządowych, zmaga się Łódź. Architekt skupił się na sprawie polityki kulturalnej miasta; według niego realizowana jest ona z zamierzeniem osłabiania kierownictwa poszczególnych instytucji.
– Oczekujemy przejrzystego konkursu na dyrektora Centrum Dialogu. Mamy stagnację w kulturze, polityce przestrzennej, a także dialogu społecznym. Uważam, że po wyborach nie nastąpił przełom; jesteśmy w okresie kryzysu, który będzie się tylko pogłębiał.
Postulat do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W piśmie wystosowanym przez Janusza Wdzięczaka przeczytać możemy krótko o aktualnej sytuacji Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i emocjami, jakie wiązały się z nieprzedłużeniem umowy wieloletniej dyrektorce, rozwijającej instytucję od 2011 r., Joannie Podolskiej. Autor postulatu nawiązał także do dorobku p.o. dyrektora, Mariusza Gossa.
(...) Niestety, od kilku dni instytucja ta znajduje się w kryzysie. Wieloletnia dyrektor Centrum Dialogu Joanna Podolska przestała pełnić swoje obowiązki, co spotkało się z niezrozumieniem czy nawet oburzeniem. Co więcej, wiele wskazuje, że Centrum Dialogu może rozwijać się w stronę historii sportu. Historia sportu jest ciekawym zagadnieniem, ale nijak się ma do problemu dialogu polsko-żydowskiego czy Holocaustu.
W końcowym fragmencie listu czytamy zaś o propozycji rozwiązania sporu.
Trudno nie zauważyć, że obecne władze Łodzi nie radzą sobie z nadzorem merytorycznym nad Centrum Dialogu i nie rozumieją roli, jakie Centrum powinno spełniać. Wobec powyższego zwracam się do Pani o podjęcie działań, które doprowadzą do tego, że Centrum Dialogu, będzie instytucją prowadzoną lub współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury. Pozwoli to na promocję dialogu i dziedzictwa Marka Edelmana na szerszą skalę. Liczę, że jako doświadczona manager kultury oraz była zastępczyni dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego wykaże się zrozumieniem problemu i podejmie interwencję.
Miasto z konkursem na nowego dyrektora
31 grudnia 2024 r. magistrat ogłosił konkurs na dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Dotychczas, od 2011 r., funkcję tę pełniła właśnie Joanna Podolska. Od 1 stycznia 2025 r. tymczasowo obowiązki kierownika instytucji przejął Mariusz Goss.Kandydaci mogą zgłaszać swoje oferty do 14 marca br. Powinni zawrzeć w nich m.in. plan działania Centrum Dialogu na najbliższe cztery lata.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.