Reklama

Reklama

Były wojewoda łódzki został ministrem spraw zagranicznych. Obecnie jest posłem PiS

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

 Były wojewoda łódzki został ministrem spraw zagranicznych. Obecnie jest posłem PiS - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Należy również do podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego. 

Reklama

To profesor Zbigniew Rau. Jest prawnikiem związanym od lat z Uniwersytetem Łódzkim. Studia ukończył na Uniwersytecie Łódzkim w 1977 roku. W 1980 roku wstąpił do "Solidarności".

!reklama!

W trakcie swojej kariery naukowej pracował na wielu uniwersytetach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Kierował też kilkoma katedrami na uniwersytetach w Polsce.

Od 2015 do 2019 profesor Zbigniew Rau pełnił funkcję wojewody łódzkiego. W wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła z okręgu łódzkiego. W Sejmie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. W tym roku został przewodniczącym delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

W 2005 roku poparł Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Tego samego roku wystartował z list PiS i został senatorem z okręgu piotrkowskiego. Po skróceniu kadencji Sejmu nie ubiegał się o reelekcję. Do wielkiej polityki wrócił w 2015 roku zostając wojewodą łódzkim.

Premier Morawiecki powiedział o nowym ministrze: Zbigniew Rau poświęcił wiele lat życia na sprawy związane z polityką zagraniczną. Jest profesorem prawa, zajmuje się też tematyką transatlantycką, ale też ma ogromne zainteresowania dot. spraw gospodarczych czy europejskich. Zbigniewa Raua miałem szansę poznać wiele lat wcześniej, wiem jakie są jego priorytety, jego cele i one są też zbieżne z tym co wyznaczyliśmy ministrowi do realizacji na polu zarówno kadrowym jak i na polu współpracy z różnymi podmiotami i państwami.

 

Wybór na Twitterze skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński:

Poznałem działalność pana Zbigniewa Raua kiedy pełnił funkcje Wojewody Łódzkiego.Autor tekstu „Stop ideologii LGBT. Stop cywilizacji śmierci ”.To Wojewoda Rau mówił przed wyborami, że odwoła Hannę Zdanowska jak wygra wybory. Jeśli takim będzie ministrem to będzie dyplomacja wpadek.

W podobnym tonie wypowiedziała się Barbara Nowacka:

Polska polityka międzynarodowa oddana w ręce człowieka wspierającego homofobię. Twarz krzycząca ze strachu.

Innego zdania jest senator Stanisław Karczewski:

Dr Adam Niedzielski i Prof. Zbigniew Rau to świetne nominacje. Obydwu Panom gratuluję i życzę owocnej pracy. Będę Panów mocno wspierał.

Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnej nominacji Rau mówił, że polska polityka zagraniczna prowadzona jest w sposób dobry i należy ją kontynuować.

W tym tygodniu z rządu premiera Mateusza Morawieckiego odeszło dwóch ministrów oraz dwóch wiceministrów. W poniedziałek z resortu zdrowia odszedł wiceminister Janusz Cieszyński, następnego dnia - minister Łukasz Szumowski. We wtorek do dymisji podała się wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, a dwa dni później szef resortu spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz.

Źródło: PAP, onet

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy