reklama
reklama

Żar leje się z nieba. IMGW ostrzega. Gdzie szukać ochłody w Łodzi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Żar leje się z nieba. IMGW ostrzega. Gdzie szukać ochłody w Łodzi? - Zdjęcie główne

Kurtyna wodna działa m.in. w Parku na Zdrowiu. | foto UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźUpały dają się mieszkańcom Łodzi we znaki. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego i Łowcy Burz od rana wydają ostrzeżenia dla wszystkich powiatów województwa łódzkiego. Groźne zjawiska mogą nam towarzyszyć przez cały dzień.
Reklama lokalna
reklama

Jak poinformowali Polscy Łowcy Burz, aż do końca weekendu w całym kraju mogą rozwijać się momentami gwałtowne nawałnice.

– Przed nami burzowa doba. Burze będą występować w zasadzie przez cały czas aż do poniedziałku, a część z nich może mieć gwałtowny przebieg 

– ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Mieszkańcy Łodzi dostali SMS-y z alertami

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od rana sms-owo ostrzega mieszkańców o możliwości nadejścia gwałtownych burz.

Także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego informuje o ostrzeżeniach wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Drugi stopień alertu przed burzami obejmuje powiaty bełchatowski, łaski, łódzki wschodni, Łódź, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, radomszczański, sieradzki, tomaszowski, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski.

reklama

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11:00 dnia 17.08.2024 do godz. 24:00 dnia 17.08.2024.

– Miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Punktowo kumulacja opadów może być wyższa

– ostrzega Zarządzanie Kryzysowe.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 proc.

Z kolei pierwszy stopień ostrzeżenia obejmuje powiaty brzeziński, kutnowski, łęczycki, łowicki, poddębicki, rawski, Skierniewice, skierniewicki i zgierski. 

Tutaj alert również obowiązuje od godz. 11:00 dnia 17.08.2024 do godz. 24:00 dnia 17.08.2024.

reklama

- Miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska na tym obszarze wynosi 80 proc.

Upał w Łodzi. Jak sobie z nim radzić?

Ostrzeżenia dotyczą także upałów. Sobota w Łodzi jest wyjątkowo upalna. Gdzie szukać ochłody, póki nie ma burzy? Ochłodę dają na pewno fontanny -  np. na pl. Wolności czy w pasażu Schillera). Przy Domu Buta (Piotrkowska 98) ZWiK zamontował kurtynę wodną. 

reklama

Nowa kurtyna jest też w Parku na Zdrowiu. Przy takiej temperaturze trzeba się także nawadniać. Zdroje uliczne znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • ul. Piotrkowska 30/32 (przy DH Magda),
  • ul. Piotrkowska 77 (pasaż im. Rubinsteina),
  • ul. Piotrkowska 143,
  • ul. Ogrodowa 22,
  • ul. Kilińskiego 66 (Brama Miasta),
  • ul. Składowa 35,
  • ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich 8/10, 
  • pl. Dąbrowskiego.
– Nie wprowadzamy na Piotrkowską nowych elementów małej architektury w postaci słupkowych kurtyn wodnych, lecz do chłodzenia wodą przechodniów wykorzystujemy istniejące już na Piotrkowskiej elementy infrastruktury wodociągowej – naziemne hydranty przeciwpożarowe. Wzdłuż Piotrkowskiej jest ustawionych kilka takich hydrantów, zlokalizowane są najczęściej przy skrzyżowaniach ulic – w miejscach doskonale nadających się do chłodzenia przechodniów w upały

– mówi Miłosz Wika rzecznik prasowy ZWiK.

RCB: O tym trzeba pamiętać

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, unikać przebywania pod drzewami, unikać przebywania na otwartej przestrzeni, jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami.

Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym, powinniśmy unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny. 

Ponadto zaleca się:

  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
    osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
  • jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

 

Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:

  • unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
  • odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
  • przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
  • jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
 

Co zrobić, gdy dojdzie do porażenia piorunem? Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego, trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

Współpraca: Joanna Chrzanowska

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama