reklama
reklama

Żar leje się z nieba. IMGW ostrzega. Gdzie szukać ochłody w Łodzi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Żar leje się z nieba. IMGW ostrzega. Gdzie szukać ochłody w Łodzi? - Zdjęcie główne

Kurtyna wodna działa m.in. w Parku na Zdrowiu. | foto UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźUpały dają się mieszkańcom Łodzi we znaki. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego i Łowcy Burz od rana wydają ostrzeżenia dla wszystkich powiatów województwa łódzkiego. Groźne zjawiska mogą nam towarzyszyć przez cały dzień.
reklama

Jak poinformowali Polscy Łowcy Burz, aż do końca weekendu w całym kraju mogą rozwijać się momentami gwałtowne nawałnice.

– Przed nami burzowa doba. Burze będą występować w zasadzie przez cały czas aż do poniedziałku, a część z nich może mieć gwałtowny przebieg 

– ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Mieszkańcy Łodzi dostali SMS-y z alertami

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od rana sms-owo ostrzega mieszkańców o możliwości nadejścia gwałtownych burz.

Także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego informuje o ostrzeżeniach wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Drugi stopień alertu przed burzami obejmuje powiaty bełchatowski, łaski, łódzki wschodni, Łódź, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, radomszczański, sieradzki, tomaszowski, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski.

reklama

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11:00 dnia 17.08.2024 do godz. 24:00 dnia 17.08.2024.

– Miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Punktowo kumulacja opadów może być wyższa

– ostrzega Zarządzanie Kryzysowe.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 proc.

Z kolei pierwszy stopień ostrzeżenia obejmuje powiaty brzeziński, kutnowski, łęczycki, łowicki, poddębicki, rawski, Skierniewice, skierniewicki i zgierski. 

Tutaj alert również obowiązuje od godz. 11:00 dnia 17.08.2024 do godz. 24:00 dnia 17.08.2024.

reklama

- Miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska na tym obszarze wynosi 80 proc.

Upał w Łodzi. Jak sobie z nim radzić?

Ostrzeżenia dotyczą także upałów. Sobota w Łodzi jest wyjątkowo upalna. Gdzie szukać ochłody, póki nie ma burzy? Ochłodę dają na pewno fontanny -  np. na pl. Wolności czy w pasażu Schillera). Przy Domu Buta (Piotrkowska 98) ZWiK zamontował kurtynę wodną. 

reklama

Nowa kurtyna jest też w Parku na Zdrowiu. Przy takiej temperaturze trzeba się także nawadniać. Zdroje uliczne znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • ul. Piotrkowska 30/32 (przy DH Magda),
  • ul. Piotrkowska 77 (pasaż im. Rubinsteina),
  • ul. Piotrkowska 143,
  • ul. Ogrodowa 22,
  • ul. Kilińskiego 66 (Brama Miasta),
  • ul. Składowa 35,
  • ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich 8/10, 
  • pl. Dąbrowskiego.
– Nie wprowadzamy na Piotrkowską nowych elementów małej architektury w postaci słupkowych kurtyn wodnych, lecz do chłodzenia wodą przechodniów wykorzystujemy istniejące już na Piotrkowskiej elementy infrastruktury wodociągowej – naziemne hydranty przeciwpożarowe. Wzdłuż Piotrkowskiej jest ustawionych kilka takich hydrantów, zlokalizowane są najczęściej przy skrzyżowaniach ulic – w miejscach doskonale nadających się do chłodzenia przechodniów w upały

reklama

– mówi Miłosz Wika rzecznik prasowy ZWiK.

RCB: O tym trzeba pamiętać

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, unikać przebywania pod drzewami, unikać przebywania na otwartej przestrzeni, jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami.

Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym, powinniśmy unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny. 

Ponadto zaleca się:

  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
    osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
  • jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

 

Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:

  • unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
  • odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
  • przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
  • jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
 

Co zrobić, gdy dojdzie do porażenia piorunem? Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego, trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

Współpraca: Joanna Chrzanowska

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama