Urząd Miasta Łodzi zapowiada droższe przejazdy komunikacją miejską. Powodem podwyżek inflacja i wzrost kosztów energii
We wtorek 30 listopada łódzki magistrat zwołał konferencję prasową, podczas której ogłosił planowany wzrost cen biletów MPK Łódź. Decyzję tłumaczono konsekwencjami, jakie dla miejskiego budżetu miało wprowadzenie rządowego programu „Polski Ład”.- Informowaliśmy już opinię publiczną o skutkach, jakie przyniesie Polski Ład dla samorządu w Łodzi. Nasze miasto straci 300 mln zł w przyszłym roku. Deficyt budżetowy będzie sięgał 470 mln zł. Żadnych tarcz osłonowych dla samorządów rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przewidział. Kwoty, zapisane w ustawach, są już uwzględnione i nie zmienią deficytu budżetowego. Informowali o tym już wcześniej wiceprezydenci i sekretarz naszego miasta. Ta sytuacja będzie też mieć swoje skutki w zakresie transportu zbiorowego w Łodzi – zapowiadał Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ.
Urzędnik powołał się na dane wskazujące na inflację aktualnie kształtującą się na poziomie 7%, wzrost cen paliw o 20% i podwyżkę kosztów energiienergii elektrycznej aż o 88%.
- Obniżki VAT-u, które w ramach tarczy antyinflacyjnej rząd proponuje, nie będą wpływały na zmniejszenie tych wysokości. W związku z tym musieliśmy zoptymalizować budżet w tym aspekcie. Rząd wdrażając „Polski Ład” przerzuca koszty reform na samorząd i w żaden sposób go nie wspomaga. Nie robi nic, aby powstałą lukę uzupełnić. Nie jesteśmy w stanie świadczyć usług dla łodzian na dotychczasowym poziomie, bez tych kwot w budżecie. Przekłada się to na konieczność podwyżek, ponieważ bez nich nie będzie mógł sprawnie funkcjonować transport publiczny – uzupełnił.
Projekt zmian zostanie przedstawiony na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Jeśli pomysł zostanie przegłosowany, nowy cennik biletów MPK Łódź zacznie obowiązywać od 1 grudnia.
CZYTAJ TAKŻE: Nowy tramwaj i zmiany w kursowaniu autobusów MPK Łódź. Mają ułatwić podróżowanie po mieście
Podwyżki cen biletów w MPK Łódź. O ile więcej zapłacimy?
Urzędnicy przedstawili wyniki kalkulacji kosztów funkcjonowania łódzkiej komunikacji miejskiej.- Ze względu na wzrost cen energii elektrycznej i cen paliwa, a także elementu związanego z wynagrodzeniami, wyliczone koszty muszą być zrekompensowane w postaci podwyżek cen biletów. Bez nich nie będzie można dalej oferować komunikacji zbiorowej na określonym poziomie. Jeżeli chodzi o średni poziom podwyżki, to jest to około 32% - oświadczył Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.
Równolegle ze zgłoszoną uchwałą dotyczącą podwyżek cen biletów, zgłoszono wniosek o wydłużenie obowiązującego czasu przejazdów na kolejny rok. Bilet dwudziestominutowy ma obowiązywać przez 40 minut, a czterdziestominutowy przez godzinę. Decyzja jest związana z wieloma inwestycjami miejskimi, które znacznie wydłużają przejazd.
Infografki z konferencji dostępne są w naszej galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.