Reklama

Reklama

Co czeka wielodzietne rodziny ukraińskich uchodźców? W Łodzi wspiera je fundacja DOBROdzieje się [wideo]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wojna odebrała im dom i poczucie bezpieczeństwa; zmusiła do ucieczki z ojczyzny. Jaki los czeka wielodzietne rodziny ukraińskich uchodźców? Osobom w takiej sytuacji z pomocą przychodzi łódzka fundacja DOBROdzieje się, która swoją siedzibę przystosowała do potrzeb domu tymczasowego.

Reklama

Siedziba fundacji DOBROdzieje domem tymczasowym dla ukraińskich rodzin wielodzietnych

W połowie marca fundacja poinformowała, że otwiera swoje drzwi dla dziesięcioosobowej rodziny z Ukrainy, która przez 5 dni uciekała przed rosyjską agresją. Fundację udało się przystosować do potrzeb nowych mieszkańców.  

- Nasza siedziba w normalnych czasach służy dzieciom z łódzkiej pieczy zastępczej – tu odbywają się warsztaty, szkolenia, dzieci rozwijają pasję, kreatywnie spędzają swój wolny czas. Ponieważ czasy są wyjątkowe, to zdecydowaliśmy się podzielić tę przestrzeń na sypialną i dzienną. W tej pierwszej gościmy aktualnie trzy ukraińskie rodziny – mówi Damian Pacześniak z fundacji DOBROdzieie się. 

Fundacja dostosowuje się do zmieniających się potrzeb i okoliczności. W wydzielonej części dziennej nadal organizowane są zajęcia dla dzieci. 

Aktualnie przy ul. Piotrkowskiej 80 mieszkają trzy ukraińskie rodziny – dwie matki z dziećmi i babcia z wnuczkami. Męscy członkowie rodziny zostali w Ukrainie aby walczyć lub cywilnie wspierać działania na miejscu. 

Po remoncie fundacja przyjmie więcej rodzin w potrzebie 

Właściciele kamienicy przy Piotrkowskiej 80 postanowili wesprzeć działania fundacji i ofiarować jej przestrzeń na czwartym piętrze budynku. Po remoncie zamieszkają w niej kolejne rodziny, które potrzebują pomocy. 

- Otwieramy się przede wszystkim na rodziny wielodzietne. Na początku odwiedziła nas rodzina dziesięcioosobowa, teraz los chciał, że naszymi gośćmi są mniejsze rodziny. Mamy szczęście do ludzi, już kolejnego dnia po pierwszym spotkaniu wiedzieliśmy, że możemy im zaufać. Po przyjęciu nowych osób, dłuższe stażem rodziny opiekują się tymi nowymi. To działa – opowiada Damian Pacześniak. 

Fundacja pomaga osobom w kryzysie uchodźczym znaleźć pracę, a później mieszkanie. Proces przebiega w różnym tempie – jednym zajmuje to mniej, innym więcej czasu. Organizatorzy pomocy podkreślają, że rodziny doceniają wsparcie i dobrze odnajdują się w nowych warunkach. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy