reklama
reklama

Co łączy Birmingham i Kielce? Ich władze biorą przykład z Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co łączy Birmingham i Kielce? Ich władze biorą przykład z Łodzi  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ostatnich dniach Łódź wizytowali radni i urzędnicy z Kielc, aby podpatrywać jak wprowadzać w życie zmiany, które podnoszą jakość życia mieszkańców. Przedmiotem wielu rozmów był także proces rewitalizacji obszarów miejskich.
reklama

Przedmiotem dyskusji między urzędnikami ze stolicy województwa świętokrzyskiego a ich odpowiednikami z Łodzi były przede wszystkim modele wprowadzania zmian w mieście polepszające jakość życia mieszkańców. Zwrócono uwagę, że w centrum Łodzi wyremontowano ostatnich latach już ponad 100 kamienic, co zrobiło duże wrażenie na kieleckich urzędnikach. Problem podnoszenia standardów życia na terenie miast był głównym tematem rozmów.

Szczególną uwagę zwrócono także na proces rewitalizacji, który nie polega tylko na wyremontowaniu budynku, ale, dobrze przeprowadzony, powinien doprowadzić do ożywienia życia społecznego na danym terenie.

- System polega na tym, żeby dotrzeć do każdego mieszkańca indywidualnie, sprawdzić, jaki ma problem, z czym ma problem i uszyć pomoc na miarę, czyli dopasować instytucję, czy też inne punkty pomocy do właściwego mieszkańca - mówi Marta Ignaczak z Urzędu Miasta w Łodzi.

Często poruszanym tematem podczas wizyty radnych z Kielc były praktyki pozbycia się reklam wielkoformatowych z centrum miasta. Jest to problem, z którym boryka się wiele miast w Polsce. Łódź może stanowić przykład, jak poradzić sobie z tą kwestią.

- Jak się u nas wyjdzie na miasto w koło otoczone jest reklamami. Człowiek jest rozkojarzony. Tu się można po prostu skupić i spokojnie można spacerować - stwierdził Tadeusz Kozior, kielecki radny z Prawa i Sprawiedliwości.

Łódzkie rozwiązania z zakresu przeprowadzania zmian, również tych społecznych, zrobiło na gościach bardzo dobrze wrażenie. Mają oni nadzieję na wprowadzenie podobnych działań na terenie ich miasta.

- Czy mówimy o zagospodarowaniu, czy samej kwestii w kontekście poszczególnych kamienic, to uważam, że powinniśmy od Łodzi brać przykład - dodaje Joanna Winiarska radna z Stowarzyszenia Bezpartyjni i Niezależni.

W Łodzi mają rozmach i dają przykład w Europie

Czy rzeczywiście standard wprowadzania zmian jest w Łodzi tak wysoki, jak sądzą kieleccy radni? Można by się o to mocno sprzeczać, jednak fakty są takie, że pod koniec 2018 roku Łódź została wybrana liderem partnerstwa na rzecz stworzenia sieci transferu dobrych praktyk w zakresie aktywizacji mieszkańców oraz włączania ich w proces rewitalizacji. Wyboru dokonał Komitet Monitorujący Programu URBACT III.

URBACT to Europejski Program Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich, który pomaga władzom miast w wypracowaniu optymalnego planu działania na rzecz rozwoju w obliczu coraz bardziej wymagających zadań stawianych przez rzeczywistość społeczno - gospodarczą w globalnym świecie. W ramach tego programu działa URBAN – REGENERATION – MIX, którego liderem została wybrana Łódź. Od niedawna łódzkie władze pomagają innym miastom wdrażać swoje rozwiązania z zakresu rewitalizacji. Do takich miast, korzystających z łódzkich wzorców należą m.in. Birmingham, Bolonia oraz Zagrzeb, a także Baena, Braga i Tuluza.

Szczególnie doceniono projekt rewitalizacji na Księżym Młynie, który pokazano jako wzorcowy z zakresie partycypacji i partnerstwa przy tworzeniu strategii działania. Warto także wspomnieć, że w Polsce Łódź ma status “miasta pilotażowego” w procesie rewitalizacji.

Źródło: TVP Kielce / Property Design

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama