Jak to jest z tą naszą kulturą?
Nie mamy jeszcze aktualnych danych za rok ubiegły, więc być może tę tendencję udało się przynajmniej trochę odwrócić. Popatrzmy na kilka liczb z lat 2010-2018.
Niechciane galerie sztuki?
Tabela pokazuje, że liczba placówek tego typu w województwie łódzkim spadła z 46 w roku 2010 do 38 w 2018. Przełożyło się to także na liczbę wystaw, która zmniejszyła się o ponad 100 licząc ostatnich osiem lat oraz na zmniejszenie liczby zwiedzających, gdyż jeszcze niespełna dekadę temu było ich prawie 177 tyś (w 2015-ym nawet ponad 230 tyś), a osiem lat później już tylko 134 tyś.
Muzea i placówki paramuzealne
Liczba placówek, jak się okazuje, nie zawsze musi mieć wpływ na ilość zwiedzających. Zważywszy na takie czynniki, jak sama atrakcyjność poszczególnych wystaw, czy też sposób i skuteczność ich promocji, brak takiej korelacji specjalnie nie dziwi. Czy w prosty sposób można wyjaśnić przyczynę wzrostu od 2010 do 2015 roku liczby zwiedzających z niecałych 710 tyś do 1,15 mln, faktem zwiększenia ilości placówek z 46 do 51? Być może, ale następnie ilość zwiedzających spadła do 940 tyś w 2018 w tym młodzieży aż o 1/4, a liczba placówek muzealnych zmniejszyła się tylko o dwie.Z kolei w przypadku placówek paramuzealnych, (w tym ogród zoologiczny i ogród botaniczny i inne), choć ich liczba w ciągu ośmiu lat zmnniejszyła się z 7 do 6, to liczba odwiedzających wzrosła z 420 tyś do ponad 570 tyś.
Ośrodki kultury i świetlice
Spadła liczba placówek tego typu z 238 w 2010 roku, do 202 w 2018 roku. Podobnie, jak w podanym powyżej przykładzie, także i tutaj nie przełożyło się to jednak na spadek liczby uczestników imprez kulturalnych, a nawet wzrosła ona z 1,6 mln w 2010 roku do 1,66 osiem lat później. W tym samym czasie niemal o połowę wzrosła liczba członków różnych kół i sekcji, a z niecałych 6 tyś. do ponad 15 tyś. urosła liczba uczestniczących w zajęciach dzieci i młodzieży szkolnej. To może budzić optymizm.
Teatr i kino
Nie zmieniła się wprawdzie liczba placówek teatralnych (10), a jednak systematycznie rosła liczba widzów z 603 tysięcy do 780 po ośmiu latach, na co po części mógł mieć wpływ przyrost liczby miejsc na widowni (wzrost o ok. 1000, czyli o blisko 25%).O trzy placówki (z 23 do 26) wzrosła liczba kin, w tym przybył o jeden więcej multipleks, zaś liczba widzów wzrosła znacznie, bo z niewiele ponad 2 mln do ponad 3,5 miliona widzów, co nawet przy wzroście o około 2000 liczby miejsc na widowni, jest wynikiem z pewnością imponującym.
Czekamy zatem na wyniki z minionego roku, aby upewnić się, czy w przypadku tak wzrostów, jak i spadków uczestników wydarzeń kulturalnych wygląda na trwały trend. Oczywiście, nie mielibyśmy nic przeciwko temu, by liczba widzów, zwłaszcza uczniów i osób młodych, które korzystają z placówek kultury w naszym mieście i województwie systematycznie rosła. Dobrze byłoby jednak również poznać badania, które pokazywałyby jakiego rodzaju imprezy, filmy czy spektakle teatralne są obecnie najbardziej atrakcyjne dla młodzieży. Nie chodzi przecież tylko o to, żeby przyjść do jakiejkolwiek placówki, ale też, by promowane tam treści były budujące i dawały coś więcej, niż jedynie rozrywkę nie zawsze najwyższych lotów. Pewien optymizm może budzić fakt, że wielu młodych ludzi chce brać udział w różnego rodzaju warsztatach, a więc nie są jedynie biernymi odbiorcami oferowanego przekazu.
Źródło: Rocznik Statystyczny GUS
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.