reklama
reklama

Coraz więcej kradzieży i włamań w Łodzi. Krajowe statystyki też niepokoją

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Coraz więcej kradzieży i włamań w Łodzi. Krajowe statystyki też niepokoją - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Miniony rok zapisał się niechlubnie w policyjnych statystykach, dużo wyższą w stosunku do poprzednich lat ilością kradzieży i włamań. "Wygląda na to, że wyższy status materialny Polaków, rosnąca zamożność, i co za tym idzie, gromadzenie dóbr, zachęca przestępców do większej aktywności” - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". W ostatnich tygodniach również w Łodzi obserwuje się wzmożoną aktywność przestępców rabujących domy.
reklama

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, na które powołuje się w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolita”, "w całym ubiegłym roku doszło do 477 tys. przestępstw kryminalnych (bez niealimentacji), czyli o ponad 30 tys. więcej niż rok wcześniej (to wzrost o 6,8 proc.)". "Przy czym niemal połowę – bo 236 tys. stanowiły pospolite przestępstwa, uznawane za najbardziej uciążliwe dla społeczeństwa (chodzi o siedem kategorii). Rzadziej dochodziło do bójek i pobić oraz rozbojów i wymuszeń rozbójniczych (w każdej z tych kategorii liczba czynów spadła o ok. 330). Jednak przybyło przestępstw przeciwko mieniu. Przede wszystkim częściej dochodziło do kradzieży rzeczy – w ubiegłym roku stwierdzono ich 106 tys., to o 3,5 tys. więcej niż w poprzednim".

Polecamy: To trzeba wiedzieć, kupując lub sprzedając używany samochód. Nowe przepisy od 2020 roku

Polacy wrócili do trzymania sporych ilości gotówki w domach

W „Rz” czytamy, że do większej aktywności przestępców grabiących domy może zachęcać wzrastający status materialny Polaków i idące za tym gromadzenie większej ilości dóbr. Ponadto okazuje się, że Polacy w znacznej mierze spore ilości gotówki trzymają w domach, a nie deponują w bankach. Jak wskazują dane KGP, włamywacze obok gotówki celują w małe, ale drogie rzeczy, które łatwo spieniężyć. Łupem złodziei padają często markowe zegarki i biżuteria.

"Polacy wrócili do przechowywania gotówki w domach. I to właśnie pieniądze, obok biżuterii czy markowych zegarków, najczęściej padają łupem złodziei" – komentuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

"Brylantów bez certyfikatu nikt nie kupi, sprawcy wyjmują więc drogie kamienie, bo samą złotą biżuterię łatwiej im sprzedać" – dodaje Borowiak.

Jak wskazuje „Rz”, funkcjonariusze z wydziałów kryminalnych zauważają, że zmieniają się również preferencje tzw. kieszonkowców, którzy obok portfeli i dokumentów służących do wyłudzeń, równie chętnie sięgają np. po smartfony.

Wzmożona aktywność rabunkowa w Łodzi

Powyższe tendencje potwierdzają zdarzenia, do których szczególnie w ostatnim okresie dochodzi na terenie Łodzi. O wzmożonej aktywności przestępców rabujących domy piszą nawet sami mieszkańcy, ostrzegający się wzajemnie w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach dochodziło do włamań, a także - na szczęście - udaremnionych prób kradzieży i wyłudzeń na osiedlu Mileszki. Złodzieje posuwają się nawet do krzywdzenia psów, by dostać się do upatrzonych domów.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł Express Ilustrowany, w  minionych dniach doszło również do obrabowania kilku domów na osiedlu Wiskitno. Gazeta pisze też o włamaniu do domu na Olechowie, gdzie pod nieobecność gospodarzy rabusie splądrowali wszystkie pomieszczenia i ukradli trzy zegarki o wartości 6 tys. zł. Sprawców tej kradzieży nie udało się dotąd ująć policji.  

Polecamy: Teraz recepty tylko elektroniczne. Jak działa e-recepta? [WIDEO]
Podobnie, w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o włamaniu do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiskitna, skąd w nocy z 2 na 3 stycznia skradziono sprzęt niezbędny do ratowania ludzkiego życia. Jak oszacowano, straty mogą sięgać nawet 80 tys. zł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama