reklama
reklama

Cudzoziemcy w Łodzi. Pracują w branży IT, studiują na łódzkich uczelniach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cudzoziemcy w Łodzi. Pracują w branży IT, studiują na łódzkich uczelniach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźOkoło 50 tysięcy obcokrajowców z Ukrainy i Białorusi stale przebywa w Łodzi. Na łódzkich uczelniach studiuje z kolei około 2 tysięcy osób z tychże krajów. Cudzoziemcy pracują m.in. w branżach: IT, gastronomicznej czy budowlanej.
reklama

Łódź cieszy się popularnością wśród obcokrajowców. Liczba cudzoziemców w naszym mieście z roku na rok wzrasta. Urząd Miasta Łodzi przygotował specjalne informatory dla obcokrajowców, w językach angielskim i ukraińskim. To poradniki zatytułowane: „Pierwsze kroki”; „Studiuj w Łodzi” oraz „Zostań w Łodzi”. Zwierają informacje w zakresie obowiązującego prawa, ochrony zdrowia, edukacji oraz różnych aspektów pracy i życia w mieście.

!reklama!

Pamiętając o wielokulturowej historii naszego miasta i obserwując obecną sytuację imigracyjną, zamierzamy szczególnie zadbać o nowych mieszkańców Łodzi i wprowadzamy wiele udogodnień dla cudzoziemców – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Gratulacje od prezydent Łodzi dla cudzoziemców, którym urodzi się dziecko

Od tego roku Urząd Miasta Łodzi przygotował niespodziankę dla tych cudzoziemców, którzy mieszkają w Łodzi i urodzi im się dziecko.

reklama

- Od roku 2021, pochodzący z zagranicy rodzice każdego nowonarodzonego dziecka, dostaną list powitalny od Pani Prezydent. Będzie napisany w języku angielskim lub w wersji ukraińskiej. Tylko w ubiegłym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowaliśmy blisko pół tysiąca maluchów, którzy są nowymi łodzianami, a ich rodzice to obcokrajowcy – zauważa wiceprezydent.

Magistrat zamierza też podjąć inne działania skierowane do obcokrajowców - bezpłatne kursy języka polskiego oraz wdrożenie pakietu działań integracyjnych. Odpowiedzialne będą za to organizacje pozarządowe. Poszukiwani są także partnerzy, którzy przygotują kampanię promującą ofertę edukacyjną łódzkich uczelni zagranicą - ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i Białorusi.

Coraz więcej obcakrajowców pracuje i studiuje w Łodzi

Obcokrajowcy też będą mogli korzystać z Karty Łodziniana (niewykluczone, że od 1 marca 2021) czy też wziąć udział w kolejnej edycji loterii podatkowej.

reklama

- Z nadzieją patrzymy w przyszłość, bo co raz częściej odbieramy sygnały od białoruskich firm IT, które interesują się przeniesieniem swojego biznesu do Łodzi - dodaje Adam Pustelnik. - Tutaj też przygotujemy spore pakiety korzyści i ułatwień.

Ciekawie prezentują się ponadto dane dotyczące obcokrajowców na łódzkim rynku pracy. Jak wynika z informacji uzyskanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi, w 2020 roku wzrosła na przykład liczba oświadczeń pracodawców o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (wzrost o 2,75 proc. w porównaniu z 2019 rokiem). Pracują głównie w branżach: budowlanej, handlowej, gastronomicznej, ale również w sektorze IT.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama