Reklama

Reklama

Czego to ludzie nie przemycają. Papugi, krąg walenia, gruczoły bobra, niedźwiedzie czaszki, owady i gady [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 4 lip 2020 23:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zajmuje się m.in. wykrywaniem nielegalnego przewozu przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów. Podczas kontroli funkcjonariusze znaleźli m.in. gruczoły bobra europejskiego, skóry chronionych zwierząt, zagrożone wyginięciem owady, koralowce, ptaki, gady, płazy i ryby.

Reklama

KAS dba o to, aby żaden gatunek nie stał się przedmiotem międzynarodowego handlu.

 !reklama!

Legalny transport przez granicę chronionych okazów jest możliwy tylko pod warunkiem posiadania odpowiedniego zezwolenia.

Gruczoły bobra europejskiego

Na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy zatrzymano przemyt 8 wysuszonych gruczołów skórnych bobra europejskiego. Właściciel nietypowego towaru wyjaśniał, że ważące blisko kilogram organy wewnętrzne tego chronionego gatunku ssaka, miały być prezentem dla znajomego jako lekarstwo. Bóbr europejski objęty jest w Polsce częściową ochroną gatunkową.

[ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ – POWYŻEJ]

Skóry chronionych zwierząt

Na granicy z Białorusią podróżny próbował wwieźć do Unii Europejskiej ponad 400 skór zwierząt z rodziny łasicowatych. Podczas innej kontroli na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach, wykryto próbę przemytu wydry europejskiej oraz skórę bobra europejskiego.

Owady

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Połowcach zatrzymano 5 gablot ze spreparowanymi chrząszczami i motylami. Okazy są objęte ochroną gatunkową i zagrożone wyginięciem.

15 rodzin pszczelich znaleziono w bagażu podróżnego na przejściu kolejowym w Dorohusku. Pszczoły przewożone były w plastikowych pudełkach. Nielegalnie do Polski próbował wwieźć je obywatel Ukrainy. Mężczyzna ukarany został mandatem i wraz z pszczołami musiał wrócić na Ukrainę.

Koralowce

Koralowce cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przemytników. Rafa koralowa o wadze prawie 2,5 kg została znaleziona w bagażu podróżnego na warszawskim lotnisku. Wyjaśniał on, że nie wiedział, że przewożona przez niego pamiątka z podróży do Egiptu jest pod ścisłą ochroną.

Podczas kontroli pasażerów na lotnisku Rzeszów-Jasionka, udało się wykryć przemyt 3 koralowców. Z kolei na polsko-ukraińskiej granicy w Medyce, zatrzymano przemyt 4 szt. koralowca.

W trakcie kontroli bagaży pasażerów samolotu w Lublinie, wykryto w jednej z walizek 7 fragmentów zwapniałych szkieletów koralowca rafotwórczego o łącznej masie 450 gramów. Podróżna tłumaczyła, że fragmenty koralowca znalazła na plaży na Florydzie podczas urlopu.

Papuga żako i tukan żółtogardły

W sprawdzonym pociągu wjeżdżającym do Polski z Ukrainy wykryto nielegalny przewóz zagrożonej wyginięciem papugi żako. Inna przesyłka miała zawierać papugę wykonaną z tworzywa sztucznego. Okazało się że był to spreparowany tukan żółtogardły.

Chroniony węgorz europejski

Nielegalny przewóz młodego węgorza europejskiego zatrzymano na przejściu granicznym w Budomierzu. W autokarze znajdowało się 50 plastikowych pojemników, w których przewożone były młode okazy węgorza europejskiego. Ze względu na tragiczną sytuację tego gatunku, który jest zagrożony wyginięciem, wywóz jak i przywóz do UE nie jest możliwy.

Niedźwiedzie czaszki

Trzy czaszki niedźwiedzia brunatnego wykryto podczas kontroli przesyłek zagranicznych w Przemyślu. Niedźwiedź brunatny jest chroniony przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Egzotyczne gady i płazy

Nielegalny przewóz 166 egzotycznych gadów i płazów udaremniono na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec. Żywe zwierzęta były umieszczone w czterech styropianowych pojemnikach. Spośród 166 przemycanych zwierząt, aż 116 objętych jest Konwencją Waszyngtońską CITES.

Natomiast na przejściu granicznym w Dorohusku, zatrzymano próbę przemytu 84 raków. Znajdowały się one w pojemniku z wodą, schowanym w jednym z bagaży. Właściciel wyjaśniał, że nie wiedział co znajduje się w środku.

Kieł i zęby morsa, krąg kręgosłupa walenia

W Terespolu, w bagażu podróżnego natrafiono na kieł oraz 27 zębów morsa, a także krąg kręgosłupa osobnika z rodziny waleni.

Konwencja Waszyngtońska

KAS walczy z przemytem chronionych okazów gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych Konwencją Waszyngtońską.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.

Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Źródło: KAS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.