reklama
reklama

Czy dziecko na wózku pobawi się na placu zabaw? "Chodzi o to, żeby nie wykluczać już na poziomie zabawy"

Opublikowano:
Autor:

Czy dziecko na wózku pobawi się na placu zabaw? "Chodzi o to, żeby nie wykluczać już na poziomie zabawy" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Łodzianka Agnieszka Kowalska jest mamą niepełnosprawnego Mateusza. Chłopiec ma 6 lat i porusza się na wózku inwalidzkim, jednak, jak każde dziecko, uwielbia się bawić. Często prosi mamę o pójście na plac zabaw. Pani Agnieszka ma jednak wątpliwości, czy miejskie place zabaw spełnią oczekiwania i przede wszystkim zapewnią jej dziecku bezpieczeństwo.
reklama

- Kiedyś próbowaliśmy skorzystać z huśtawki, już nie pamiętam, w którym miejscu to było, chyba w jakimś parku. Niestety nie daliśmy rady dojechać do niej wózkiem, bo wokół, zamiast utwardzonej nawierzchni, był piasek

- opowiada łodzianka.

"Marzy nam się plac z prawdziwego zdarzenia"

O zdanie na temat przystosowania łódzkich placów zabaw do potrzeb maluchów z niepełnosprawnościami zapytaliśmy specjalistkę.

- Marzy nam się, żeby dzieci z niepełnosprawnościami - tak jak ich zdrowi rówieśnicy - mogły korzystać ze wszystkich dobrodziejstw świata. Jest w Łodzi kilka miejsc, gdzie te maluchy mogą skorzystać z jednej czy dwóch atrakcji. Ale marzy nam się plac z prawdziwego zdarzenia - dostępny dla wszystkich - zaplanowany tak, żeby łatwo było korzystać z huśtawki czy karuzeli dziecku na wózku

- mówi Marta Libiszowska z fundacji "Dom w Łodzi", patronującej domowi dziecka dla maluchów ze specjalnymi potrzebami.

Żeby dzieciaki z niepełnosprawnościami nie były wykluczane już na poziomie zabawy

- Gdy walczyliśmy w budżecie obywatelskim o taki właśnie wspaniały plac zabaw, mówiono nam czasem: no przecież jest taki plac, są udogodnienia - i wymieniano jakąś dzielnicę Łodzi. Udogodnienia to zwykle huśtawka "bocianie gniazdo", albo karuzela dla wózka, do której trzeba dojechać, grzęznąc kołami w piasku. A przecież chodzi o to, żeby dzieciaki z niepełnosprawnościami nie były wykluczane już na poziomie zabawy, żeby każdy plac był dostosowany i umożliwiał integrację

- dodaje Marta Libiszowska.

Samorząd modernizuje i doposaża

O tym, że łódzki samorząd systematycznie modernizuje i doposaża w nowe urządzenia wszystkie miejskie place zabaw po to, by mogły z nich korzystać również dzieci ze specjalnymi potrzebami, mówi Martyna Skalska z Urzędu Miasta Łodzi.

- Przykładem takich działań jest m.in. plac zabaw w Arturówku, gdzie nie tylko pojawiła się nawierzchnia pozwalająca na swobodne przemieszczanie się na wózku, ale też zamontowane zostały dodatkowe urządzenia dla osób z dysfunkcjami: tablica brajlowska, integracyjna gra językowa oraz zestaw "Kubuś" umożliwiający dzieciom z niepełnosprawnościami wspólną zabawę z rówieśnikami. Na Stawach Jana powstała cała strefa dedykowana osobom, które mają problem z poruszaniem się. Stanęła tam np. specjalna karuzela, piaskownica integracyjna czy tablica muzyczna wydająca różne dźwięki. Z kolei na placu zabaw na Młynku pojawiły się m.in. huśtawki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy ławki sensoryczne, pobudzające zmysły.

Gdzie są zmodernizowane place zabaw?

W podobne urządzenia wyposażone zostały place zabaw m.in. przy ulicach Inowrocławskiej, Pasiecznej, Zielnej, Zbożowej, Społecznej, Podhalańskiej, Górnej, Bratysławskiej, Dębowskiego, "Nurta" Kaszyńskiego, Skautów Łódzkich, Dyspozytorskiej, Brydżowej, Tatarczanej, Kutrzeby, Kusocińskiego, Konopnickiej, Cieszkowskiego i Opolczyka oraz w kilkunastu placówkach edukacyjnych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama