Reklama

Reklama

Czy koronawirus znieczula część swoich nosicieli? Hipoteza wyjaśniałaby bezobjawowy przebieg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy koronawirus znieczula część swoich nosicieli? Hipoteza wyjaśniałaby bezobjawowy przebieg - Zdjęcie główne

Czy koronawirus znieczula część swoich nosicieli? Hipoteza wyjaśniałaby bezobjawowy przebieg (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzkie|Łódź|Tułódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na University of Arizona Health Sciences naukowcy mają hipotezę, dotyczącą ogromnej grupy pacjentów, którzy infekcję koronawirusem przechodzą bezobjawowo. Ich zdaniem wysoce prawdopodobnym jest, że wirus częściowo upośledza receptowy bólowe, przez co chory nie ma świadomości infekcji.  

Reklama

Tak postawiona teza wyjaśniałaby ogromną liczbę osób, przechodzących zakażenie łagodnie, niemal bezobjawowo, które przekazują je kolejnym osobom.

!reklama!

-To wydaje się dość logiczne, że przyczyną niesłabnącego rozprzestrzeniania się Covid-19 jest fakt, że we wczesnej fazie infekcji chorzy nie czują żadnego dyskomfortu, bo ból jest stłumiony - mówi współautor pracy, dr Rajesh Khanna. 

- Masz wirusa, ale nie czujesz się źle, bo nie czujesz żadnego bólu. Jeśli uda nam się potwierdzić, że to uśmierzające ból działanie SARS-Cov-2 sprawia, że może się tak szybko rozprzestrzeniać, to będzie miało kluczowe znaczenie - przyznaje naukowiec. 

W związku z badaniami budowy powierzchniowej wirusa w lipcu odkryto, że białka na powierzchni SARS-COV-2 wiążą się z innym receptorem, neuropiliną-1. Ten fakt wzbudził zainteresowanie naukowców z Arizony.

 - Te prace zwróciły naszą uwagę, ponieważ od 15 lat w naszym laboratorium badamy dotyczące odczuwania bólu mechanizmy, związane z neuropiliną. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy białko powierzchniowe SARS-CoV-2 nie ma wpływu na bodźce bólowe – tłumaczy dr Khanna. 

Odczuwanie bólu w naszym ciele to efekt różnych reakcji i działań. Jedno z nich wiąże się z aktywnością białka VEGF-A, które jest odpowiedzialne za wzrost śródbłonka naczyniowego. Ma ono niebagatelne znaczenie w procesie tworzenia się naczyń krwionośnych. Połączenie białka VEGF-A z neuropiliną prowadzić do nadpobudliwości neuronów bólu. Grupa dr Khanny odkryła, że koronawirus łączy się z neuropiliną dokładnie w tym samym miejscu co VEGF-A. 

W wyniku dalszych eksperymentów dowiedziono, że koronawirus może blokować mechanizm wywołany przez połączenie VEGF-A z neuropiliną. 

Niezależnie od tego, czy zastosowaliśmy białko otoczki koronawirusa w dużej, czy bardzo małej dawce, ból ustępował całkowicie - dodaje dr Khanna. - To może potwierdzać, że koronawirus ma działanie uśmierzające.   

Grupa dr Khanny wraz zespołem immunologów i wirusologów z University Arizona Health Sciences będzie teraz kontynuować badania znaczenia neuropiliny dla rozprzestrzeniania Covid-19. 

Źródło: RMF24.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy