Tak postawiona teza wyjaśniałaby ogromną liczbę osób, przechodzących zakażenie łagodnie, niemal bezobjawowo, które przekazują je kolejnym osobom.
!reklama!
-To wydaje się dość logiczne, że przyczyną niesłabnącego rozprzestrzeniania się Covid-19 jest fakt, że we wczesnej fazie infekcji chorzy nie czują żadnego dyskomfortu, bo ból jest stłumiony - mówi współautor pracy, dr Rajesh Khanna.
- Masz wirusa, ale nie czujesz się źle, bo nie czujesz żadnego bólu. Jeśli uda nam się potwierdzić, że to uśmierzające ból działanie SARS-Cov-2 sprawia, że może się tak szybko rozprzestrzeniać, to będzie miało kluczowe znaczenie - przyznaje naukowiec.
W związku z badaniami budowy powierzchniowej wirusa w lipcu odkryto, że białka na powierzchni SARS-COV-2 wiążą się z innym receptorem, neuropiliną-1. Ten fakt wzbudził zainteresowanie naukowców z Arizony.
- Te prace zwróciły naszą uwagę, ponieważ od 15 lat w naszym laboratorium badamy dotyczące odczuwania bólu mechanizmy, związane z neuropiliną. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy białko powierzchniowe SARS-CoV-2 nie ma wpływu na bodźce bólowe – tłumaczy dr Khanna.
Odczuwanie bólu w naszym ciele to efekt różnych reakcji i działań. Jedno z nich wiąże się z aktywnością białka VEGF-A, które jest odpowiedzialne za wzrost śródbłonka naczyniowego. Ma ono niebagatelne znaczenie w procesie tworzenia się naczyń krwionośnych. Połączenie białka VEGF-A z neuropiliną prowadzić do nadpobudliwości neuronów bólu. Grupa dr Khanny odkryła, że koronawirus łączy się z neuropiliną dokładnie w tym samym miejscu co VEGF-A.
W wyniku dalszych eksperymentów dowiedziono, że koronawirus może blokować mechanizm wywołany przez połączenie VEGF-A z neuropiliną.
Niezależnie od tego, czy zastosowaliśmy białko otoczki koronawirusa w dużej, czy bardzo małej dawce, ból ustępował całkowicie - dodaje dr Khanna. - To może potwierdzać, że koronawirus ma działanie uśmierzające.
Grupa dr Khanny wraz zespołem immunologów i wirusologów z University Arizona Health Sciences będzie teraz kontynuować badania znaczenia neuropiliny dla rozprzestrzeniania Covid-19.
Źródło: RMF24.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.