Reklama

Reklama

Czy opłaty za wodę i ścieki w Łodzi pójdą w górę? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy opłaty za wodę i ścieki w Łodzi pójdą w górę? [WIDEO]  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na konferencji prasowej ministra Waldemara Budy oraz prezesa Wód Polskich i przewodniczącego “Solidarności” w łódzkim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji poruszono kwestię decyzji prezydent Hanny Zdanowskiej, która może skutkować dla łodzian zwiększeniem opłaty za wodę i ścieki. 

Reklama

Podczas konferencji przedstawiono sytuację w Łodzi pod kątem działania spółek wodno-kanalizacyjnych. Zgodnie z zarządzeniami prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej z 27 czerwca 2019 roku i 19 listopada 2019 roku Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi został zobowiązany do płacenia wyższego czynszu dzierżawczego. ZWiK płaci go na rzecz Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej oraz Miasta Łodzi. W związku ze wzrostem czynszu dzierżawczego istnieje niebezpieczeństwo, że ZWiK złoży do Wód Polskich wniosek o skrócenie obowiązywania obecnej taryfy, co może skutkować dla łodzian podwyżką opłat za wodę i ścieki.

Czy taka sytuacja jest możliwa? Zdaniem ministra Waldemara Budy, tak.

- Niestety, te obawy które są przekazywane przez mieszkańców i związkowców są uzasadnione. System instytucjonalny w Łodzi jest skonstruowany absolutnie w sposób skomplikowany, a przez to bardzo drogi. Obawiamy się, że w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych podwyżek - powiedział minister Waldemar Buda

Przemysław Dac, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest zdania, że sytuacja, w której w Łodzi za sprawy wodno-kanalizacyjne odpowiadają trzy spółki zamiast, jak ma to miejsce w innych miastach, jednej generuje niepotrzebne koszty.

- Bardzo dziwna struktura spółek miasta Łodzi, odpowiedzialnych za całokształt działalności w zakresie zaopatrzenia w wodę. W większości dużych miast jest to jedna spółka wodno-kanalizacyjna. Mamy tutaj [w Łodzi - przyp. Red.] trzy zakłada, które generują dodatkowe koszty - powiedział Przemysław Dac, prezez Wód Polskich

W Łodzi, w organach zarządczych trzech spółek odpowiedzialnych za infrastrukturę wodno-kanalizacyjną zasiada łącznie 25 osób. W Warszawie jest to 10 osób, a w Krakowie – 11.

Władze Łodzi odnosząc się do dzisiejszego wystąpienia poinformowały, że nowe stawki czynszu dzierżawnego zostały ustalone przez specjalistów m.in. według stopnia wielkości niezbędnych i koniecznych inwestycji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy