reklama
reklama

Czy strajk pracowników MOPS-u był legalny? Kolejna rozprawa w Sądzie Okręgowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Chrzanowska

Czy strajk pracowników MOPS-u był legalny? Kolejna rozprawa w Sądzie Okręgowym - Zdjęcie główne

Strajk rozpoczął się w kwietniu ubiegłego roku. | foto Joanna Chrzanowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW czwartek (18 maja) w Sądzie Okręgowym w Łodzi odbyła się druga rozprawa dotycząca legalności strajku części terenowych pracowników socjalnych łódzkiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przesłuchano na niej świadków, którzy nie zdążyli zostać powołani podczas pierwszej rozprawy.
reklama

- Podczas pierwszych przesłuchań było emocjonująco, ale wybrzmiały pierwsze bardzo ważne dla nas słowa: nie jesteśmy służbą interwencyjną, pracujemy w ściśle określonych godzinach 8-16, a od naszej pracy nie zależy życie i bezpieczeństwo ludzi - mówią przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych w Łodzi, który był organizatorem strajku.

Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 29 czerwca.

Strajk zagrażał życiu podopiecznych MOPS-u?

A właśnie z tego powodu, czyli negatywnego wpływu na życie podopiecznych, MOPS uznał, że strajk wypełnia przesłanki nielegalnego, i złożył pozew do sądu.

- Przedłużająca się akcja strajkowa wpływała negatywnie na funkcjonowanie ośrodka, co mogło w konsekwencji spowodować brak dostępności do świadczeń dla najbardziej potrzebujących i mierzących się z różnymi trudnościami życiowymi mieszkańców - mówi Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak, rzeczniczka MOPS-u. - Do zakresu zadań, który zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą wykonać wyłącznie pracownicy socjalni, należy m.in. przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, formułowanie opinii w zakresie zapotrzebowania na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń. Przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego jest – także zgodnie z obowiązującymi przepisami – warunkiem niezbędnym (obowiązkowym) dla udzielenia finansowego oraz usługowego wsparcia, w tym np. finansowego wsparcia na zakup lekarstw oraz wsparcia w postaci usług opiekuńczych. Dalsze zaniechanie pracy przez strajkujących pracowników socjalnych stanowiło więc zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

reklama

Blokowali skrzyżowania

Przypomnijmy. Strajk w sprawie podniesienia płac rozpoczął się 26 kwietnia 2022 roku. Strajkujący wychodzili na ulice i blokowali skrzyżowania. 21 lipca tego samego roku Sąd Okręgowy w Łodzi wydał postanowienie o zakazie prowadzenia strajku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego o ustalenie, że strajk jest nielegalny. Od powyższego postanowienia przysługiwało zażalenie. Z tej możliwości skorzystała organizacja związkowa.

Zażalenie zostało oddalone przez Sąd Okręgowy 16 września 2022 roku. Po wydanym postanowieniu w lipcu ubiegłego roku strajkujący zostali wezwani do powrotu do obowiązków służbowych. Dyrekcja MOPS w Łodzi czeka obecnie na wynik rozpoczętego 16 maja br. postępowania sądowego toczącego się przed Sądem Okręgowym w Łodzi.

reklama

Obecnie w łódzkim MOPS jest zatrudnionych 286 pracowników socjalnych, w tym 260 to terenowi pracownicy socjalni. Wszystkich osób zatrudnionych w MOPS w Łodzi jest blisko 790.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama