Reklama

Reklama

Czym jest Zupa na Pietrynie i po co do Łodzi zjeżdża się młodzież z całej Polski? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest Zupa na Pietrynie i po co do Łodzi zjeżdża się młodzież z całej Polski? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Najbliższy weekend w Łodzi będzie przebiegał w atmosferze wielokulturowości, poszukiwania tego, co łączy ponad podziałami i przełamywania stereotypów. Okazje ku temu są przynajmniej dwie: Łódzkie Spotkanie Młodych Taizé oraz inauguracja akcji „Zupa na Pietrynie”. Idee tych wydarzeń przybliża w rozmowie z TuŁódź.pl ks. Arkadiusz Lechowski.

Reklama

W Łodzi od 15 do 17 listopada będą się odbywały modlitwy w duchu wspólnoty Taizé, spotkania z przedstawicielami różnych religii, ludźmi żyjącymi na co dzień ideami pokoju i otwartości na drugiego człowieka. W trwającym Tygodniu Ubogich uczestnicy spotkania poznają również Łódź zatroskaną o ludzi cierpiących z powodu różnych niedostatków. W niedzielę 17 listopada zostanie zainaugurowana akcja „Zupa na Pietrynie”, czyli wspólne gotowanie i spędzenie czasu razem przy ciepłym posiłku. Jak wyjaśnia inicjator wydarzeń, ks. Arkadiusz Lechowski, kluczowe jest tu słowo „razem”, bowiem nie chodzi tylko o samo jedzenie, a o budowanie relacji.

Taizé uczy medytacji i jedności ponad podziałami

Łódzkie Spotkanie Młodych Taizé rozpocznie się w piątkowy wieczór, w kościele ojców jezuitów, przy ul. Sienkiewicza 60. Sobotnie modlitwy odbędą się natomiast w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283). Oba spotkania zaplanowano na godzinę 19.00. Nabożeństwom będzie towarzyszyła oprawa Chóru Ekumenicznego.

W piątek będzie to modlitwa połączona z adoracją krzyża. Podobnie jak w Taizé, jest zawsze, w każdy piątek adoracja krzyża na pamiątkę śmierci Chrystusa na krzyżu. Natomiast w sobotę będzie liturgia ze świecami, na pamiątkę Zmartwychwstaniazapowiada ks. Arkadiusz Lechowski.

(…) Jest to niesamowita, piękna droga medytacji. Dzisiaj mamy, chyba modne, różne nurty medytacyjne, kontemplacyjne. Zapominamy, że chrześcijaństwo także ma swoją tradycję medytacji i kontemplacji – przypomina duchowny w rozmowie z TuŁódź.pl.

– Przyznam, że nie jest łatwo mówić o duchowości Taizé, bo tego trzeba doświadczyć, zresztą jak każdej duchowości. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam, szczególnie na te modlitwy wieczornedodaje ks. Lechowski.

Zupa pretekstem do budowania relacji

W związku z trwającym w Łodzi Tygodniem Ubogich, młodzi będą mogli poznać zróżnicowane formy wsparcia, które w naszym mieście są świadczone wobec ludzi cierpiących niedostatki. W programie zaplanowano też spotkanie z osobami potrzebującymi. Okazją do bycia razem będzie nowa akcja „Zupa na Pietrynie”. Od 17 listopada, co tydzień, w niedzielę, o godz. 16.00, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i św. Stanisława wydawana będzie gorąca zupa dla ubogich.

- W całej tej zupie nie chodzi o to, że my coś gotujemy, komuś rozdajemy. My się spotykamy, najpierw przy gotowaniu zupy, a później spotykamy się przy zupie z drugim człowiekiem. Bardziej chodzi nam o spotkanie, niż o samo dawanie zupymówi ks. Arkadiusz Lechowski.

Jak tłumaczy ks. Lechowski, niedzielna „Zupa na Pietrynie” stanowi dla ubogich o tyle istotny aspekt, że tego dnia instytucje pomocowe są nieczynne, a więc jest to jedyna okazja do spożycia ciepłego posiłku. Duchowny zauważa, że niedzielny obiad ma wyjątkowo symboliczny charakter; nie chodzi o samo spożycie posiłku, ale o budowanie relacji. Temu też ma służyć „Zupa na Pietrynie”.

- Nie tylko bezdomni, nie tylko ubodzy, każdy może przyjść, po prostu z nami pobyć. Z nami, którzy gotujemy, ale można też pobyć z tymi bezdomnymi, z ubogimi. Czasami mijamy ich na ulicy, są to dla nas osoby anonimowe, nie wiemy, jak się zachować. A tu jest taka okazja, żeby przy zupie zwyczajnie z nimi porozmawiaćtłumaczy duchowny.

Łódzka "Zupa..." czerpie z dobrych wzorców

Ugotowanie zupy dla masowej ilości osób to nie lada wyzwanie logistyczne, które organizatorzy wzięli na siebie. Wokół inicjatywy „Zupa na Pietrynie” zgromadziło się kilkudziesięciu wolontariuszy, a do realizacji akcji podeszli bardzo poważnie. Zadbano o namiot na wypadek niepogody, wzięto też pod uwagę aspekt ekologiczny – naczynia będą biodegradowalne. Organizatorzy odbyli nawet warsztaty kulinarne, a na pierwszy ogień pójdzie grochówka. Wcześniej takie inicjatywy rozpoczęto m.in. w Krakowie i we Wrocławiu, łódzka „Zupa na Pietrynie” korzysta z tych doświadczeń.

- Zaprosiliśmy nie tylko Piotra Żyłkę, inicjatora Zupy na Plantach, ale także inicjatorów Zupy na Wolności we Wrocławiu. Takich zup jest kilka, one mają wspólny mianownik, bo wszędzie chodzi o to spotkanie, wszędzie są to inicjatywy oddolne. Natomiast każda z tych zup ma swoją specyfikę, każda jest inna. Jestem przekonany, że nasza łódzka zupa także będzie miała swoją specyfikęmówi ks. Lechowski.

- Nie ma żadnych barier religijnych, światopoglądowych, nie występujemy po żadnych opcjach, ani politycznych, ani społecznych. Jesteśmy po prostu dla siebie, dla innego i na tym nam bardzo zależy. (…) Możemy nawet narzekać, że jesteśmy samotni, ale możemy przekroczyć ten próg naszego domu, możemy się spotkać w każdą niedzielę, gotując zupę - zachęca inicjator "Zupy na Pietrynie".

Niedzielną inaugurację „Zupy na Pietrynie” poprzedzi Msza święta, której o godz. 12:30, w łódzkiej archikatedrze będzie przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Tego dnia przypada III Dzień Ubogich, który ustanowił papież Franciszek. W Orędziu na III Światowy Dzień Ubogich papież przypomina, że chrześcijanie są wezwani do zaangażowania na rzecz ludzi potrzebujących, aby "nie zdradzić wiarygodności Kościoła i dać skuteczną nadzieję osobom bezbronnym". Na papieskie wezwanie odpowiedziały łódzkie organizacje pomocowe w postaci Tygodnia Ubogich, o którym rozmawialiśmy z Tomaszem Kopytowskim z łódzkiej Caritas: Nie odwracaj głowy. W Łodzi trwa Tydzień Ubogich [WIDEO]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy