Problemy MPK Łódź z obsadą wakatów na stanowisku kierowcy są znane już od kilkunastu miesięcy. Toczyła się także dyskusja, czy miejska spółka będzie zmuszona przekazać obsługę kilkunastu linii prywatnemu przedsiębiorcy. Jak na razie do takiej sytuacji nie doszło, ale problemy MPK nie zniknęły.
Sytuacja kadrowa MPK Łódź nie rysuje się zbyt dobrze. Chociaż w 2019 roku w miejskiej spółce przyjęto do pracy 75 kierowców, to nadal brakuje ich około 50. Przyczyną pozostaje głównie demografia. Duża liczba kierowców przechodzi na emeryturę, a w najbliższych latach ich liczba będzie się szybko powiększać. Tylko w obecnym roku z pracy odeszło 77 kierowców. Do tego 42 osoby zyskały w 2019 r. uprawnienia emerytalne, a kolejne 10 nabędzie je w pierwszym kwartale 2020 r.
Wychodząc naprzeciw problemom MPK postanowiło opłacać kursy prawa jazdy kategorii D dla przyszłych kierowców. Kandydaci muszą zapłacić 300 zł tzw. "opłaty wstępnej", płatnej przed podpisaniem umowy szkoleniowej i po przejściu badań, których koszty pokrywa MPK Łódź. Całkowity koszt kursu, a więc ok. 6 tys. Zł jest pokrywany z budżetu MPK Łódź. Nabywający uprawnienia będzie musiał spełnić jeden warunek: przepracować w MPK minimum 3 lata. Przewoźnik pokrywa również koszt kwalifikacji okresowej do przewozu osób.
Źródłó: UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.