Reklama

“Design the Future”. Absolwenci łódzkiej ASP nagrodzeni za komunikacyjny projekt przyszłości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Trzyosobowy zespół studentów zdobył drugą nagrodę w konkursie “Renault Easy City. Design the Future” na innowacyjny projekt wykorzystania pojazdów - robotów w miastach przyszłości. Dwoje z nich są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wiktor Szulfer, Julia Kazimierska i Olek Kępiński - to nazwiska laureatów, którzy podzielą między sobą 10.000 złotych. Tyle bowiem wyniosła druga nagroda w konkursie organizowanym przez firmę Renault. Ogłoszenie wyników miało miejsce 5 czerwca w Warszawie.


Julia Kazimierska i Olek Kępiński to absolwenci wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wiktor Szulfer studiował automatykę i robotykę na Politechnice Gdańskiej, a następnie wzornictwo przemysłowe na Umeå Institute of Design. Obecnie cała trójka uczęszcza na studia magisterskie na kierunku wzornictwo przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


Laureaci zaprezentowali koncepcję systemu “Ez Plus”, który opera się na trzech modułach: stacji moderujących korzystanie z elektrycznych samochodów autonomicznych na żądanie (EZ-GO), zatoczek dla tych pojazdów oraz aplikacji mobilnej umożliwiającej ich wypożyczenie. Stacje, gdzie samochody byłyby “przechowywane” i jednocześnie ładowane zostały umieszczone po ziemią dla oszczędności miejsca, ale za to w pobliżu węzłów komunikacyjnych.


Zwycięzcami konkursu zostali Jakub Jedynak oraz Radosław Domżoł. Ich propozycja zakładała utworzenie sieci centrów przesiadkowych wykorzystujących pojazdy EZ-GO do transportu ostatniej mili.


Prototyp samochodu EZ-GO został opracowany przez firmę Renault i zaprezentowany w 2018 roku. Jest to autonomiczny samochód - robot czwartego poziomu, co oznacza, że jest w stanie samodzielnie utrzymywać odpowiednią odległość od poprzedzającego go pojazdu, jechać po swoim pasie ruchu, zmieniać pasy ruchu oraz skręcać na skrzyżowaniach bez udziału kierowcy. EZ-GO służy do przewożenia pojedynczych osób oraz małych grup pasażerów i w niedalekiej przyszłości będzie alternatywą dla transportu samochodowego oraz publicznego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy