Lekarze, lekarki, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz cały pozostały personel walczący z epidemią to bez wątpienia bohaterowie ostatnich miesięcy. Z poświęceniem własnego życia i zdrowia opiekują się chorymi na koronawirusa. Nie zawsze spotyka ich w zamian wdzięczność.
Tym razem mamy dla nich dobrą wiadomość: otrzymają dodatkowe wypłaty. Prawie 25 mln złotych trafi do placówek medycznych najbardziej zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa. Co ważne, pieniądze te przeznaczone są wyłącznie na wypłaty dla personelu – w sumie 1110 lekarzy, pielęgniarek ratowników medycznych i pracowników zaangażowanych w opiekę nad osobami z podejrzeniem lub zakażonych.
!reklama!
Pieniądze w formie dodatków trafią przede wszystkim do jednoimiennego Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu, Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi oraz Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. O pieniądze na dodatki do pensji wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Pracy zgierski szpital, natomiast pogotowie i placówka im. Biegańskiego są jego partnerami w programie. Projekt finansowany jest z funduszy europejskich.
– Oznacza to, że dodatki trafią do personelu bezpośrednio zaangażowanego w walkę z Covid-19 – tłumaczy Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego – Mówimy w tym wypadku o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych i wszystkich tych, którzy bezpośrednio są zaangażowani w opiekę nad zakażonymi pacjentami. Inne szpitale mogą przystąpić do programu, o ile leczyły pacjenta z COVID-19 powyżej 14 dni.
Kwota, jaka trafi do szpitali i pogotowia, jest uzależniona m.in. od liczby łóżek w placówkach przygotowanych do przyjęcia pacjentów chorych na COVID-19 oraz liczby dni spędzonych przez chorych na koronawirusa w oddziałach szpitalnych. W przypadku pogotowia pieniądze są uzależnione od zrealizowanych przewozów pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
- Instytucją organizującą konkurs był Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi. - Pieniądze pochodzą z różnych osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego – wyjaśnia Kamil Jeziorski, dyrektor WUP. - Na ich wygospodarowanie pozwoliła interpretacja Ministerstwa Rozwoju, która umożliwia wsparcie jednostek leczniczych między innymi w ten sposób – wypłatami dodatków do wynagrodzeń dla pracowników, którzy angażują się w walkę z chorobą COVID-19.
Wicemarszałek Piotr Adamczyk przekazał symboliczny czek dyrektorom szpitali zaangażowanych w projekt: Agnieszce Jóźwik z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu, Krzysztofowi Zarychcie z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi oraz Krzysztofowi Janeckiemu z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.