Reklama

Reklama

Dostawa nowych łódzkich tramwajów przełożona. Zarząd Inwestycji Miejskich tłumaczy przyczynę opóźnienia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia/Artur Andrzej

Dostawa nowych łódzkich tramwajów przełożona. Zarząd Inwestycji Miejskich tłumaczy przyczynę opóźnienia - Zdjęcie główne

Dostawa nowych łódzkich tramwajów opóźniona. Kiedy pojazdy trafią na ulice? | foto Wikipedia/Artur Andrzej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zamówione przez Zarząd Inwestycji Miejskich tramwaje Moderus Gamma miały trafić na łódzkie ulice w marcu 2022 r. Ze względu na opóźnienia, łodzianie będą musieli czekać na tramwaje znacznie dłużej. Z czego wynika opóźnienie i po czyjej stronie leży wina? O wypowiedź poprosiliśmy rzeczniczkę Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Reklama

Dlaczego dostawa tramwajów będzie opóźniona?

Poznańska firma Modertrans poprosiła o podpisanie aneksu do zawartej w lutym 2020 roku umowy na dostawę 30 w pełni niskopodłogowych tramwajów. 

Początkowo, pierwszy niskopodłogowy pojazd miał być dostarczony do 1 marca 2022 r., a dostawa wszystkich tramwajów miała zakończyć się do 1 października 2022 r.

Aneks umowy umożliwiał przedłużenie terminu realizacji usługi do połowy 2023 r.

O wypowiedź poprosiliśmy Rzeczniczkę Prasową Zarządu Inwestycji Miejskich, Małgorzatę Loeffler.

- Podpisaliśmy aneks do umowy z firmą Modertrans dot. dostawy tramwajów. Z prośbą o wydłużenie terminu wystąpiła firma Modertrans, która ma problemy z pozyskiwaniem materiałów niezbędnych do budowy tramwajów. Opóźnienia w dostawie materiałów wynikają z przedłużającej się pandemii COVID. Nie ma podstaw, aby naliczać kary - odpowiada rzeczniczka ZIM.

Choć czasami wina leży po stronie wykonawcy inwestycji, rzeczniczka zapewnia, że tym razem sytuacja wygląda inaczej.

- Oczywiście, są inwestycje przy których jest ewidentna wina po stronie Wykonawcy i wówczas naliczane są kary. W tym przypadku tak nie jest - tłumaczy Małgorzata Loeffler.

Na opóźnienie dostawy największy wpływ miała pandemia.

- Gospodarkę dotknęła pandemia, i ma to wpływ na dostępność materiałów, a tym samym na terminowość dostaw i realizacji zadań. Osobnym problemem są rosnące ceny na rynku materiałów budowlanych, co obserwujemy przy ostatnich przetargach. Kosztorysy w składanych ofertach, potrafią znacznie przewyższyć budżety zakładane przez miasto na projektowane inwestycje – dodaje.

Kiedy tramwaje trafią na ulice?

Łodzianie będą musieli poczekać na całkowitą dostawę nowych tramwajów niemalże rok dłużej.  Producent planuje dostarczyć pierwszy tramwaj Moderus Gamma dopiero po 15 listopada 2022 roku. Całość zamówienia, według nowych warunków umowy, ma być zrealizowana do 15 czerwca 2023 roku. Modertrans zastrzegł też w aneksie do umowy, że dostawy tramwajów będą odbywać się w liczbie nie większej niż po dwa pojazdy na tydzień.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy