Reklama

Reklama

Droższe przejazdy w MPK Łódź. Mieszkańcy tworzą łódzki BlaBlaCar!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Szynk

Droższe przejazdy w MPK Łódź. Mieszkańcy tworzą łódzki BlaBlaCar! - Zdjęcie główne

Kolejna odpowiedź mieszkańców na droższe przejazdy MPK Łódź | foto Agnieszka Szynk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łodzianie nie załamują rąk i działają. W odpowiedzi na droższą taryfę MPK Łódź pasażerowie zastrajkowali i utworzyli petycję do prezydent miasta. To nie koniec – w social mediach powstała grupa „Podwózka do pracy”, dzięki której mieszkańcy umawiają się na wspólne przejazdy prywatnymi samochodami.

Reklama

Zamiast MPK Łódź, łódzki BlaBlaCar 

Zapowiadana na 1 października podwyżka cen biletów zacznie obowiązywać zaledwie kila dni później. Zamiast narzekać, łodzianie organizują się sami. Na Facebooku powstała grupa „Podwózka do Pracy”, która z uwagi na rosnące koszty transportu publicznego zachęca do udostępnienia miejsca w samochodzie sąsiadom jadącym do pracy. 

– Pierwsza grupa bazująca na podobnym pomyśle powstała przed samą pandemią, ale wtedy ze względu na okoliczności zrezygnowaliśmy z niej. Teraz powołaliśmy do życia nową grupę. Często mówi się o tym, że kierowcy jeżdżą sami, bez pasażerów, a jadąc w jedną stronę, zawsze możemy kogoś podwieźć – mówi pomysłodawca inicjatywy, Jarosław Kostrzewa. 

„#posiadam miejsce w samochodzie
Traktorowa Rojna przystanek 83 kierunek Stare Polesie, godzina +/- 9:20 wyjeżdżam.
Przez Złotno, os. Mireckiego, przecinam Włókniarzy Konstantynowską, Zielona i Stare Polesie okolice Urzędu Skarbowego/TRAX. Czasem jeżdżę tym autobusem o 9:14 (jeśli przyjedzie punktualnie lub w ogóle przyjedzie) i widzę kilka osób podróżujących nim regularnie” – czytamy w jednym z ogłoszeń.

„Ktoś może? Z Retkini do Rzgowa na 8 rano. Wolne 2 miejsca” – brzmi treść innego. 

Kostrzewa widzi w inicjatywie same korzyści.

– W obecnej sytuacji to jest najlepsze wyjście – umówić się z kimś, podzielić kosztami paliwa. Wszystkim opłaci się to bardziej niż podróż MPK – tłumaczy zmotoryzowany aktywista. – W tym pomyśle widzę same korzyści – możemy umówić się na konkretną godzinę, jedziemy ciepłym samochodem, jesteśmy bardziej mobilni, niezależni, szybciej się przemieszczamy. Nasze MPK przyjeżdża albo nie, a dodatkowo cały czas obcinane są kolejne kursy.

Pomysł cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do tej pory w niewielu polskich miastach mieszkańcy zdecydowali się na takie rozwiązanie. 

– Być może na podobnych zasadach działa jedna grupa w Poznaniu, ale nie znam ich dokładnych założeń – mówi Jarosław Kostrzewa. 

Grupa liczy już niemal 600 osób. 

Pasażerowie MPK Łódź przeciwko nowym cenom biletów. Trwa zbieranie podpisów pod petycją

Członkowie grupy „Strajk pasażerów MPK Łódź: nie dla podwyżek cen biletów” od kilku tygodni działają w sprawie nowo ustanowionej taryfy. W poniedziałek 27 września utworzono petycję w sprawie obniżenia cen biletów w komunikacji miejskiej w Łodzi. Pasażerowie kierują swój apel do prezydent Hanny Zdanowskiej.

– Petycję można podpisywać internetowo. Jeśli władze Łodzi ją zignorują, to prawdopodobnie zaczniemy zbierać podpisy. Wtedy już nie pod petycją, a pod obywatelskim projektem uchwały Rady Miejskiej w sprawie obniżenia cen biletów – mówił nam koordynujący działania grupy Janusz Wdzięczak.

Trwa zbieranie podpisów pod petycją.

Nowa taryfa MPK Łódź

Bilet 20-minutowy (ważny 40 minut) – 4,40 zł normalny, 2,20 zł ulgowy

Bilet 40-minutowy (ważny 60 minut) – 5,60 zł normalny, 2,80 zł ulgowy

Bilet jednodniowy – 18 zł normalny, 9 zł ulgowy

Bilet miesięczny imienny na wszystkie linie – 168 zł normalny, 84 zł ulgowy

Bilet 90-dniowy imienny na wszystkie linie – 414 zł normalny, 207 zł ulgowy

Bilet miesięczny na okaziciela na wszystkie linie – 252 zł normalny, 126 zł ulgowy

Bilet 90-dniowy na okaziciela na wszystkie linie – 620 zł normalny, 310 zł ulgowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy