Łódź. Parki i tereny zielone w mieście w kontekście ogólnopolskim
Teoretycznie, Łódź jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. W rankingu stworzonym przez Fundację Schumana zajmujemy 3. miejsce. Na podium znalazły się jeszcze Lublin i Katowice.!reklama!
Las Łagiewnicki, Stawy Jana czy park na Zdrowiu to tylko niektóre z najpopularniejszych miejsc z ponad 30 łódzkich parków. W samym mieście znajdują się tereny zielone o łącznej powierzchni prawie 500 hektarów.
Łódź. Miasto zieleni czy betonu? [opinie]
Zapytaliśmy łodzian, czy postrzegają swoje miasto jako zieloną przestrzeń.
- Nie umiem odpowiedzieć konkretnie „tak” lub „nie”, bo zieleń ogólnie we wszystkich miastach wypada dość dziwnie przy różnych projektach związanych z przebudowami. Mam wrażenie, że się o niej zapomina, a temat wraca dopiero wtedy, gdy pojawiają się wizualizacje i ludzie zwracają na to uwagę. Wydaje mi się, że Łódź w jakimś stopniu jest zielona - mówi pani Dominika, którą spotkaliśmy na rynku Manufaktury.
Jak się okazuje inne zdanie na temat zieleni w mieście mają osoby starsze. Idąc ulicą Piotrkowską spotkaliśmy siedzącą na ławce panią Jadwigę.
- W Łodzi się wychowałam i mieszkam tu już kilkadziesiąt lat. Na pewno w kontekście natury, klimatu zmienia się wiele rzeczy i zmienia się przede wszystkim miasto. Jak dla mnie liczba takich parków „prawdziwych” się nie zmieniła, inaczej to wygląda w kontekście centrum i wszystkich inwestycji. Wolałam dawną Łódź, miała swój klimat. Teraz wszystko się nagrzewa od betonu, który jest wszędzie, a drzewa to tylko swego rodzaju - dodatek - uważa łodzianka.
Zdaniem pana Mateusza, który dawniej mieszkał w Śródmieściu, a obecnie żyje w Aleksandrowie Łódzkim - różnica odczuwalna jest głównie w temperaturze.
- Przeprowadzając się z Łodzi do aglomeracji zauważyłem jedną zasadniczą rzecz, która pokazuje, że Łódź wcale nie jest zielona. Wjeżdżając do Łodzi jest znacznie cieplej. Gdyby było tu więcej drzew i więcej terenów zielonych, na pewno ta różnica nie byłaby odczuwalna, a przecież o czymś to świadczy… - wskazuje pan Mateusz.
Wśród Łodzian pojawiały się też pozytywne opinie dotyczące procesów rewitalizacji Śródmieścia czy przebudowy Starego Rynku. Dla wielu - nowoczesna architektura wiąże się z ograniczeniem roli zieleni w mieście.
- Tak. Łódź jest zielona, mamy przecież wiele parków, las i liczne stawy. W mieście można mieć kontakt z naturą - mówi jeden z przechodniów na Piotrkowskiej.
- Czy Łódź jest zielona? Na pewno jest, trzeba zobaczyć jak się zmienia - mówi pani Agnieszka. - Całe centrum nabiera nowych barw dzięki procesom rewitalizacji, widać też we wszystkich projektach, że zieleń nie jest pomijana. Często czytam komentarze w internecie i wiele osób mówi, że te wszystkie przebudowy to jedna wielka „betonoza”, ale jak dla mnie to symbol nowoczesnej architektury, która przecież źle nie wygląda i tylko podnosi ocenę o mieście w kontekście turystów i mieszkańców - dodaje.
Czy Waszym zdaniem Łódź jest miastem zielonym? Podzielcie się z nami swoją opinią w komentarzach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.