Obóz pracy dla polskich dzieci został utworzony 1 grudnia 1942 roku na terenie Litzmannstadt Ghetto. “Obóz przy ul. Przemysłowej”, bo pod taką nazwą funkcjonuje on w społecznej świadomości, był przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, których rodzice zginęli bądź zostali wysłani przez Niemców na roboty przymusowe do Rzeszy. Pozostawieni bez opieki młodzi Polacy, zmuszeni do życia na ulicy i kradzieży, aby przeżyć, byli wyłapywani przez Gestapo i przewożeni do obozu, którego główna brama znajdowała się właśnie na ulicy Przemysłowej w Łodzi.
Pierwszy transport młodych więźniów przybył 11 grudnia 1942 roku. Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania obozu, czyli do 19 stycznia 1945 roku, kiedy to Niemcy wycofali się z Łodzi, przewinęło się przez niego kilka tysięcy dzieci. Ponad setka z nich zmarła z wycieńczenia, chorób lub została zabita przez strażników.
Początkowo do obozu trafiali sami chłopcy. Dopiero wiosną 1943 roku Niemcy zaczęli zsyłać tutaj również dziewczynki. Dzieci zajmowały się głównie szyciem i naprawianiem plecaków, pasów i mundurów niemieckich żołnierzy oraz naprawianiem obuwia.
Warunki w obozie były bardzo ciężkie. W jednym baraku mieściło się z reguły 50-60 dzieci, upchniętych na prymitywnych, drewnianych pryczach. W tym nieludzkim miejscu mali więźniowie mierzyli się z tym co arcyludzkie: strachem, poniżeniem i pogardą. W zimie dokuczał im mróz, a przez cały rok - głód i praca ponad siły. Obóz nawiedzały też epidemie chorób m.in. tyfusu. Jedna z więźniarek, Gertruda Nowak, tak wspomina jedną z nich:
“W czasie epidemii tyfusu widziałam okropne rzeczy. Chore dzieci, których nie zdążono wywieźć do getta leżały na "izbie chorych" bez żadnej opieki. Te, które już umierały, ale jeszcze żyły, wynoszono razem z trupami do trupiarni nago i ładowano do skrzyń lub worków papierowych i tam dogorywały.”
W parku im. Szarych Szeregów w Łodzi znajduje się Pomnik Martyrologii Dzieci, zwany też pomnikiem Pękniętego Serca. Upamiętnia on tragiczne losy polskich dzieci podczas II wojny światowej, a w szczególny sposób jest poświęcony właśnie dzieciom z obozu przy ul. Przemysłowej.
Źródło: TVP INFO
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.