We wtorek, 16 maja, przed jednym z wieżowców na Widzewie, znaleziono zwłoki 15-letniego dziecka. Nastolatka wyskoczyła z 10. piętra bloku. Prawdopodobnie targnęła się na swoje życie. Natomiast 1 maja na Polesiu z okna jednej z kamienic wypadła 13-letnia dziewczynka. Nastolatka przebywa w szpitalu, jej stan jest poważny. Policja bada, czy był to wypadek, czy celowe działanie. Śledczy w obu przypadkach sprawdzają m.in. komputery dziewczyn.
Młodzi łodzianie na antydepresantach. Zobacz, ile lekarze wypisali opakowań leków
Podobnych przypadków nie brakuje również w innych częściach Polski. Według najnowszych badań dziennie próbuje się zabić sześcioro polskich dzieci. W ciągu ostatnich pięciu lat w naszym kraju liczba pacjentów poniżej 18. roku życia leczonych na depresję wzrosła o sto procent – z 12 tys. do ponad 25 tys. osób. W zatrważającym tempie rosną również dane dotyczące samobójstw. O ile w 2017 r. w policyjnych statystykach widniało 730 prób samobójczych osób przed 18. rokiem życia, o tyle w 2022 r. było ich już 2093. W 2017 roku życie odebrało sobie 116 młodych ludzi, a w 2022 r. – 156. Mowa wyłącznie o oficjalnych, potwierdzonych danych, a według ekspertów ogrom osób wymyka się statystykom.Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Depresja u młodych ludzi. Coraz więcej samobójstw i samookaleczeń. Koniecznie sprawdź, czy dziecko ma te objawy [PORADNIK]
W 2022 r. w Łódzkiem lekarze wypisali dla dzieci do 18 roku życia, 51 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych. Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, podkreśla, że dane statystyczne oraz praktyka kliniczna wyraźnie pokazują, że większość małoletnich pacjentów wymaga głównie wsparcia terapeutycznego.
Nowe ośrodki w Łódzkiem. Zapamiętaj, gdzie szukać pomocy
W Łódzkiem jest już 27 ośrodków I poziomu, z czego 7 w Łodzi. Pierwsze zaczęły opiekę nad pacjentami w kwietniu 2020 r. Ostatnie -1 maja. Powstały one w Łowiczu i Poddębicach, czyli w powiatach, w których do tej pory nie było specjalistów gotowych do realizowania takiej opieki. Dzieci i młodzież do 18 roku życia uzyskają tu bez skierowania pomoc terapeutów i psychologów. Znakomita większość ma szansę na skuteczny powrót do zdrowia psychicznego bez leków. Wsparcie terapeutyczne w ośrodkach uzyskają zarówno dzieci, jak i ich bliscy.
Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny są fundamentem reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. Musimy jednak wiedzieć, że osoby poniżej 18 roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa
- wylicza Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.
Nowe ośrodki, z których można bezpłatnie korzystać to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie, Łowicz, Świętojańska 1/3B , tel. 731 088 044 oraz NEUROCLINIC - CENTRUM TERAPII I ROZWOJU, Poddębice, Miła 27, tel. 694 294 078.
Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu, jak zaznacza Anna Leder, zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży tłumaczy, że ośrodki I poziomu referencyjnego świadczące zakres opieki skoncentrowany na współpracy, która oparta jest na zasadach otwartego dialogu.
Optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy to takie, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny, a w dużym mieście najlepiej jeden w każdej dzielnicy, dlatego tak ważna dla nas wszystkich jest informacja o kolejnym powiecie, który będzie taki ośrodek posiadał, a którego dotychczas nie było
- tłumaczy.
Nie radzą sobie już dzieci w wieku przedszkolnym. Oto najczęstsze problemy
Artur Olesiński, dyrektor ŁOW NFZ, podkreśla, że fundusz stara się, aby pomoc doświadczonych terapeutów była coraz lepiej dostępna i tak się dzieje. - Ogłaszamy z determinacją konkursy, by młodzi ludzie i ich bliscy mieli pewność uzyskania wsparcia, gdy tego potrzebują -mówi.
W 2020 roku zaczynaliśmy z 7 ośrodkami, dziś jest ich niemal 4-krotnie więcej – 27. W ubiegłym roku w ośrodkach I poziomu korzystało z różnych form wsparcia 24 tys. dzieci, ponad połowa z nich,52 procent, to nastolatki od 13 do 17 roku życia
- podkreśla dyrektor A. Olsiński. Wyjaśnia, że najczęstszymi problemami, z którymi zgłaszają się do nas nastolatki to: zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne. Najmłodszymi pacjentami są dzieci w wieku przedszkolnym, które mają problemy z adaptacją, lęki separacyjne, zaburzenia języka, mowy i komunikacji.
Agnieszka Scendo, psycholog, psychoterapeuta koordynator ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej Neuroclinic Centrum Terapii i Rozwoju informuje, że praca ośrodków jest ukierunkowana na pomoc w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz ich rodzinom i otoczeniu.
Bardzo ważnym elementem pracy ośrodka jest terapeuta środowiskowy, który pomaga tam, gdzie mieszka rodzina oraz realizuje swoje zadania w szkole bądź przedszkolu nastolatka lub dziecka
– słyszymy.
Młodzi ludzie w wieku do 13 do 17 lat to także ta grupa chorych poniżej 18 roku życia, dla której w Łódzkiem wypisano w 2022 r. najwięcej opakowań leków przeciwdepresyjnych. Dla 13-latków Łódzki NFZ zrefundował 4,6 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych, a dla 17-latków 10 675 opakowań. Leki przeciwdepresyjne na receptę w Łódzkiem zrefundowaliśmy dla 6 637 pacjentów do 18 roku życia.
Czytaj również: Depresja u młodych. Nawet małe dzieci mogą mieć myśli samobójcze
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.