reklama
reklama

Filharmonia Łódzka po długim czasie znów zaprasza publiczność do swej siedziby. Jakie koncerty zaplanowano?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Filharmonia Łódzka po długim czasie znów zaprasza publiczność do swej siedziby. Jakie koncerty zaplanowano?  - Zdjęcie główne

Filharmonia Łódzka świętuje powrót publiczności do swojej siedziby, nie rezygnuje jednak z transmisji wydarzeń online (fot. fb Filharmonia Łódzka) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Po kilku miesiącach oczekiwania Filharmonia Łódzka może w końcu zaprosić słuchaczy do swej Sali Koncertowej. Pierwszym wydarzeniem dostępnym dla publiczności będzie  Koncert Symfoniczny „Z Paryża do Hollywood".
reklama

Walentynkowy Koncert Symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej

!reklama!

Koncert „Z Paryża do Hollywood” będzie pierwszą okazją do spotkania się publiczności z zespołem Filharmonii Łódzkiej. W programie znajdą się dzieła paryskiego kompozytora Jaquesa Offenbacha, autora wielu operetek, wśród nich przebojowego „Orfeusza w piekle” czy opery „Opowieści Hoffmana” opartej na opowiadaniach E.T.A. Hoffmanna.

Innym twórcą, którego utwory uświetnią wieczór, jest Henry Mancini, amerykański kompozytor muzyki filmowej o włoskim pochodzeniu. Z jego dorobku usłyszymy „Moon River”,„The Sweetheart”, „Le Jazz hot” i wiązankę melodii orkiestrowych, tzw. medley.

Partie solowe zaśpiewa sopranistka koloraturowa Katarzyna Dondalska. Koncert odbędzie się w piątek, 12 lutego  o godz. 18:55 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej z udziałem publiczności. Dla osób, które nie będą mogły przybyć osobiście ze względów zdrowotnych lub innych przygotowano bezpłatną transmisję online.

106. Urodziny Filharmonii Łódzkiej

W tym roku w rocznicę pierwszego koncertu Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej we wtorek, 16 lutego o godzi. 18:55 wystąpi młoda pianistka Aleksandra Świgut. Artystka jest laureatką wielu konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą, m.in. I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (II nagroda, 2018) oraz 47. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie solowego utworu Roberta Schumanna, 2016). Jej zainteresowania obejmują zarówno wykonawstwo historyczne, jak i muzykę XX wieku oraz współczesną.

W Łodzi pianistka wykona utwory Fryderyka Chopina, ulubione przez patrona tej instytucji Artura Rubinsteina, między innymi Sonatę b-moll op. 35 z Marszem żałobnym. Z twórczości Karola Szymanowskiego wybrała impresjonistyczne miniatury: „Szeherezadę” z cyklu „Maski” i „Wyspę syren” z cyklu „Metopy”. Zabrzmią też utwory Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta i współczesnego kompozytora izraelskiego Sergia Natry.

Metropolitan Opera w Sali Koncertowej FŁ – w hołdzie afroamerykańskim śpiewakom

Nowojorska Metropolitan Opera zaprasza na drugi tydzień transmisji przedstawiających wybitnych wokalistów afroamerykańskich, którzy przyczynili się do świetności tej sceny.

W środę (10 lutego) w roli Rozyny w "Cyruliku sewilskim" G. Rossiniego w spektaklu w 1988 r. zobaczymy Kathleen Battle. W dzieciństwie artystka śpiewała tradycyjną muzykę gospel. Obecnie oprócz muzyki klasycznej wykonuje także utwory jazzowe. Jest pięciokrotną zdobywczynią nagrody Grammy. 

W sobotę (13 lutego) można będzie obejrzeć inscenizację opery "Trojanie" H. Berlioza z 1983 r. z Jessey Norman w roli Kasandry. Nietypowy głos artystki o bardzo rozległej skali, dużej sile i ciemnej barwie, pozwalał jej na wykonywanie szerokiego spektrum repertuaru. Wrażenia dopełniały majestatyczna prezencja sceniczna i wysokie umiejętności aktorskie. Norman była jedną z najpopularniejszych śpiewaczek amerykańskich. W Metropolitan Opera wystąpiła po raz pierwszy w 1983 roku właśnie w roli Kasandry w operze Berlioza. Z tą sceną była związana przez wiele lat. Zmarła 30 września 2019 roku.

Każde przedstawienie dostępne jest bezpłatnie przez jedną dobę, poza tym czasem dostęp można wykupić. Proszę pamiętać o różnicy czasu - do godziny retransmisji w Nowym Jorku należy dodać 6 godzin. Filharmonia Łódzka udostępnia bezpłatnie programy do wybranych spektakli Met.

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią instytucja udostępnia 50% miejsc w Sali Koncertowej. Bilety można kupować w kasie FŁ oraz online.  Ze względu na fakt, że nie wszyscy melomani będą mogli uczestniczyć w koncertach na żywo, Filharmonia proponuje bezpłatne transmisje online wybranych wydarzeń w dniach 12, 19 i 26 lutego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama