Jak unijne fundusze mogą wspomagać rozwój rodzinnych biznesów? I jak w ogóle zabrać się za wniosek o dofinansowanie? Śniadanie prasowe w Centrum Obsługi Przedsiębiorcy upłynęło pod znakiem odpowiedzi na te kwestie.
!reklama!
Podczas spotkania z dziennikarzami obecni byli: Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego, Agnieszka Więckowska, inspektor ds. informacji o Funduszach Europejskich, Łukasz Stajuda, dyrektor COP oraz przedstawiciele firm VIMAX i Gromar - beneficjentów unijnych programów wsparcia przedsiębiorców z regionu łódzkiego. Spotkanie poprowadziły ambasadorki kampanii Zmieniamy Łódzkie, siostry ADiHD, czyli Ilona i Milena Krawczyńskie, trenerki fitness współzałożycielki Fit and Jump oraz prezenterki 4FUN.TV, a co najważniejsze - łodzianki, które swoje pierwsze biznesowe kroki stawiały właśnie w Łodzi.
Celem spotkania była promocja dobrych praktyk oraz zachęcenie do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.
- Znajdujemy się w Centrum Obsługi Przedsiębiorców, naszej jednostki wojewódzkiej, która zajmuje się promocją małych i średnich przedsiębiorstw, jak również dystrybuuje środki unijne, mając na celu to, żeby ten sektor jak najlepiej się rozwijał. Małe i średnie przedsiębiorstwa generują 40 procent PKB, z których 80 procent to firmy rodzinne. To potężny sektor, o który należy dbać - powiedział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego
Urząd marszałkowski dobrze ocenia miniony rok pod względem liczby zawartych umów o dofinansowanie. W roku 2019 podpisano 82 umowy z przedsiębiorstwami z regionu łódzkiego na łączną kwotę ok. 132 mln złotych. Dodatkowo, 77 firm skorzystało ze środków na organizację staży, kursów i szkoleń oraz studiów podyplomowych dla swoich pracowników w ramach bazy usług rozwojowych.
W tym roku zostanie ogłoszonych 32 konkursy na łączną kwotę ok. 370 mln złotych.
Dyrektor COP apelował do przedsiębiorców, aby nie czekali na ostatnią chwilę i jak najszybciej złożyli wnioski o dofinansowanie. W tym roku odbędzie się mniej konkursów niż w latach ubiegłych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego został rozpisany na lata 2014 – 2020). Wszystko dlatego, że środki z puli powoli wyczerpują się, a to w związku z dotychczasowym bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców.
- Jesteśmy do Waszej dyspozycji, jako pracownicy Centrum Obsługi Przedsiębiorców, po to, aby udzielać pełnych informacji. Takich, które wspomogą przy aplikowaniu o środki unijne. A nie jest to łatwy proces. Do tego trzeba się przekonać. Jesteśmy na to gotowi. Jesteśmy po to, aby służyć naszym przedsiębiorcom i wspierać ich w sięganiu po te środki - powiedział Łukasz Stajuda, dyrektor COP
Kwota dofinansowania zależy m.in. od wielkości przedsiębiorstwa. W zależności, czy jest to miko, mała czy średnia firma bądź jednostka samorządu terytorialnego, taka też będzie ilość pozyskanych środków. Poziom dofinansowania waha się między 35 a 80 proc., w zależności od rodzaju konkursu i rodzaju działania.
Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać albo na stronie internetowej COP albo w punkcie informacyjnym przy ulicy Moniuszki 7.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.