Choć oba świąteczne dni są dedykowane najstarszym członkom naszych rodzin, to pomysł uczczenia seniorów ich dniem wcale do wiekowych nie należy. Dzień Babci zaczęto świętować w Polsce w latach 60. XX wieku. Z kolei Dzień Dziadka jest jeszcze młodszy - przyjmuje się, że to święto pojawiło się w naszym kraju w latach 80. XX wieku.
!reklama!
Jakkolwiek by nie patrzeć, to jednak sprawa dnia Babci i Dziadka do błahych nie należy. W tych dniach wnuki wręczają swoim najstarszym opiekunom laurki, kwiaty i drobne upominki, a w szkołach odbywają się okolicznościowe spotkania, najczęściej połączone z występami dzieci. Bez wątpienia jednak, 21 i 22 stycznia są co roku ważnymi datami w rodzinnych kalendarzach. Kto już babć i dziadków nie ma, z pewnością wspomni ich w myślach bądź krótkiej modlitwie.
W Łodzi seniorzy, wspólnie z prezydent Hanną Zdanowską, będą 21 stycznia szyć maskotki, które trafią do maluchów z łódzkich szpitali. Cel szczytny, a data wyjątkowa - pokazuje, że zawsze jest dobra okazja, aby podzielić się dobrem. Wspólne szycie będzie miało miejsce w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ulicy Libelta.
Na tym nie koniec atrakcji, które dla seniorów przygotowało miasto. Tym razem jednak, coś znacznie większej wagi. W kamienicy przy ulicy Sienkiewicza powstanie niedługo Centrum Seniora. Starsi będą mogli tam znaleźć fachową pomoc i wsparcie. Na pewno także znajdzie się i miejsce, aby spotkać się z wnukami. O całej sprawie możecie poczytać tutaj.
O seniorów dba również policja. I przypomina, aby nie dać się oszukać przez złodziei i naciągaczy. Jedna z ich ulubionych metod - przestępstwo “na wnuczka” polegające się na podawaniu się za najmłodszego członka rodziny i wyłudzanie przez to pieniędzy, wciąż jest częstym sposobem na kradzież. Funkcjonariusze przypominają, aby być czujnym i nie dać się zwieść. Prawdziwy wnuczek o pieniądze powinien prosić osobiście.
Pocztowcy chwalą się ofertą dla babć i dziadków. Odbierając niedostarczoną laurkę od wnuków, seniorzy mogą zaopatrzyć się w dedykowane im książki „Tablet dla seniorów” czy „Smartfon dla seniora”. Obsługa nowoczesnych gadżetów przyda się, jeśli wnuki mieszkają gdzieś zagranicą, a jedyną formą kontaktu w takim przypadku jest internetowy komunikator.
Jednego możemy być pewni - babć i dziadków będzie z biegiem lat sukcesywnie przybywać. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2035 roku w Polsce seniorzy będą stanowić prawie 30 proc. ludności kraju. Zwiększająca się liczba osób starszych będzie stanowić coraz większe obciążenie zarówno dla budżetu państwa, jak i dla budżetów domowych. Statystycy prognozują jednak, że podwyższeniu będzie także ulegać wiek opuszczenia domu rodzinnego przez dzieci. Czy seniorzy będą mieli czas na korzystanie z jesieni życia?
Dzień Babci i Dzień Dziadka przed nami. Pamiętajmy o naszych najstarszych opiekunach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.