Reklama

Reklama

Gdzie w Łodzi można napić się wody wprost ze zdroju? Sprawdźcie nowy szlak rowerowy „Trzech Studni Głębinowych i Trzech Rzek”

Opublikowano: sob, 17 kwi 2021 13:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zakład Wodociągów i Kanalizacji namawia łodzian na wycieczkę rowerową trasą ze Stoków do Łagiewnik. Po drodze można ugasić pragnienie wodą z trzech głębinowych ujęć. Można też zobaczyć doliny trzech łódzkich rzek: Łódki, Bzury i Łagiewniczanki. Woda ze studni głębinowych: na Stokach (ul. Zbocze/Giewont), na ulicy Wycieczkowej (parking) i przy klasztorze w Łagiewnikach nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Gdzie w Łodzi można napić się wody wprost ze zdroju?

!reklama!

To jedyne w mieście publiczne zdroje, z których można napić się wody głębinowej. Jest ona bogata w cenne dla człowieka minerały, przez co doskonale nadaje się do gaszenia pragnienia podczas fizycznego wysiłku - w czasie jazdy rowerem czy biegania. Przy studniach umieszone są tablice z informacjami o składzie mineralnym wody.

 Dokładną lokalizację studni - z ich opisem – odnajdziemy też na mapach Google. Wystarczy w przeglądarkę wpisać: „Zdrój wody pitnej ZWIK”. Najwięcej korzystnych dla organizmu ludzkiego składników mineralnych (wapnia, magnezu) ma woda ze studni na Stokach. Najlepiej spróbować wody z każdego z ujęć, porównać smak, napełnić bidon i udać się rowerem w dalszą drogę.

Podczas przemierzania blisko 12-kilometrowej trasy zobaczymy unikalną - bo w niewielkim stopniu przekształconą przez człowieka - dolinę rzeki Łódki (na zachód od ulicy ul. Zjazdowej). Głęboko wcięta w teren dolina jest przykładem kształtowania terenu przez spływające ze Stoków i Sikawy bystre łódzkie strugi.

Na ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego przecinamy dolinę rzeki Bzury, która w tej okolicy ma swoje źródła. Warto też zatrzymać się na ulicy Wycieczkowej przy zalewie  utworzonym na rzeczce Łagiewniczance (przy kapliczkach św. Rocha i św. Antoniego). Wycieczkę kończymy przy zdroju, który znajduje się w pobliżu barkowego zabytku – kościoła Franciszkanów.

Polecamy: Ogródki działkowe w Łodzi! Sprawdź CENY działek ROD w Łodzi [zdjęcia]

Gdzie przebiega nowa łódzka trasa rowerowa?

Opis trasy:  ujęcie głębinowe „Zbocze” (ulica Zbocze) - ul. Giewont - ul. Brzezińska - ul. Zjazdowa - dolina rzeki Łódki - ul. Koniakowska - ul. Brylantowa - ul. Łodzianka - ul. Rogowska - ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (dolina rzeki Bzury) - ul. Lisia - ujęcie głębinowe „Wycieczkowa” - ul. Wycieczkowa (rzeka Łagiewniczanka)  - ul. Okólna – ujęcie głębinowe „Przyklasztorze”.

Wody z trzech studni głębinowych ZWIK nie należy nalewać do dużych zbiorników. Trzymanie jej przez czas dłuższy niż 24 godziny powoduje pogorszenie się jej jakości – parametrów bakteriologicznych. Wodę ze zdrojów ZWIK należy nalewać do czystych butelek, najwyżej 1,5 litrowych. Korzystne jest trzymanie ich w lodówce i zużycie w ciągu doby. Przypominamy też o obowiązującym obecnie reżimie sanitarnym. Przed i po nabraniu wody ze studni głębinowych ZWIK należy zdezynfekować ręce (w związku z COVID-19).  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy