Główny Inspektorat Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski zapowiedział, że sprawdzone zostaną karty szczepień 7,5 miliona dzieci. - Kontrola obejmie prawie 10000 punktów szczepień, zarówno tych, które korzystają ze szczepionek zakupionych przez ministra zdrowia, jak i tych korzystających ze szczepionek kupionych przez rodziców szczepionych dzieci - przyznał.
Sanepid będzie sprawdzała karty dzieci od 0 do 19 lat
Pracownicy powiatowych stacji sprawdzą karty dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 19 lat. W jakim celu? Jak poinformował szef GIS, pozwoli to odpowiedzieć na pytanie, ile dzieci w Polsce jest zaszczepionych zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych, a jaka grupa dzieci nie jest zaszczepiona i z jakich powodów.Dzięki temu, po raz pierwszy od czasów powojennych, mamy szansę poznać prawdziwe dane na temat zaszczepienia przeciwko 13 różnym chorobom zakaźnym.
Zgodnie z szacunkami w przypadku około pięciu procent dzieci nie ma obecnie dostępu do ich kart szczepień, przez co nie wiadomo, czy zostały zaszczepione
- przyznał dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Czytaj również: Jest naprawdę źle. Nie tylko grypa atakuje łodzian. To bardzo groźna choroba zwłaszcza dla najmłodszych
Kontrola ma również zidentyfikować dzieci, których nie zaszczepiono z powodów medycznych oraz z powodu odmowy rodziców z innych przyczyn.
Kary za unikanie szczepień. Ile grzywien wystawiono w województwie łódzkim?
W Polsce rodzice, którzy unikają zaszczepienia swoich dzieci, muszą liczyć się z karą grzywny. Wysokość pierwszej wynosi 500 zł. W przypadku dalszego nieszczepienia dzieci kwota ta jest kolejno podwyższana do nawet kilku tysięcy złotych. Nie może przekroczyć jednak 50 tys. zł na jednego rodzica.Karę nakłada Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, działając z upoważnienia wojewody danego regionu. W naszym przypadku jest to wojewoda łódzki.
Jak nas poinformował Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, w 2024 r. na naszym terenie nałożono 683 grzywny w celu przymuszenia na rodziców (opiekunów) odmawiających wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych swoich dzieci.
W woj. łódzkim w 2023 roku do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie łódzkim zgłoszono informację o 5293 osobach odmawiających wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych swoich dzieci. Rok wcześniej było to 4169 rodziców. - Ustaloną przyczyną niewykonywania szczepień obowiązkowych dzieci przez te osoby był najczęściej wpływ ruchów antyszczepionkowych, rzadziej obawa przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi - przyznaje lek. med. Anna Guzek, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii.
Mimo że eksperci przekonują, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób leczenia wielu chorób wciąż nie brakuje sceptyków, jeżeli chodzi o podanie tego typu preparatów. Dodajmy, że w Polsce spadek szczepień obowiązkowych dotyczy wszystkich chorób.
Tymczasem dr n. med. Paweł Grzesiowski już wcześniej przekonywał, że takie podejście może spowodować, że powrócą epidemie chorób, których w Polsce nie było od lat, na przykład polio, wirusowe zapalnie wątroby typu B.
Dlatego też eksperci namawiają do rozmów z lekarzami. Jeżeli mamy wątpliwości, warto im o nich powiedzieć i dopytać o kwestię, które budzą w nas lęk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.