Pole Gettowe na cmentarzu żydowskim mają zmienić swój wygląd i w końcu uzyskać rangę, na jaką zasługuje. Renowacji potrzebują zarówno obiekty architektoniczne, nagrobki, jak i tablice. Pole to miejsce pochówku Żydów, mieszkańców getta, którzy w większości zmarli z powodu głodu i wycieńczenia.
Modernizacja cmentarza żydowskiego w Łodzi: Jest już koncepcja, teraz potrzebne są środki
Celem inwestycji, jak tłumaczy Jozef Weininger, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi, jest stworzenie przestrzeni, która należycie odda wartość historyczną, kulturową oraz emocjonalną tego miejsca. Jak tłumaczy, założeniem koncepcji jest wprowadzenie na teren cmentarza form o spójnej stylistyce i współczesnym charakterze, które wizualnie wkomponują się w istniejącą przestrzeń i historyczne obiekty Cmentarza Żydowskiego. Jego zdaniem, jeśli pole nie zostanie zrewaloryzowane, to wkrótce ulegnie zniszczeniu. A wówczas, pamięć po ofiarach Holokaustu zostanie zapomniana, a do tego nie można dopuścić.Inwestycja ma rozpocząć się w ciągu roku, wszystko jednak zależy od tego, kiedy uda się zebrać środki na inwestycje. Już wiadomo, że nie będą one małe.
Pochowanych jest tam 45 tysięcy osób, każda tablica to koszt około 1000 złotych.
- wylicza. Jak dodaje, jest to dla nich duże wyzwanie, z którego jednak nie zamierzają rezygnować. Jozef Weininger, informuje nas, że środki na inwestycje zamierzają pozyskać z Ministerstwa Kultury. Wcześniej jednak muszą otrzymać pozwolenie na przeprowadzenie inwestycji.
Zawsze powtarzam, że najtrudniej jest rozpocząć. A my już mamy koncepcje, czyli mamy ten początek. Teraz czekamy na jego zatwierdzenie, potem będziemy starali się o pozwolenie, po czym musimy opracować szczegółowy kosztorys.
Koncepcję rewaloryzacji Pola Gettowego opracowała pracownia LAAR.studio we współpracy z Lilką Elbaum, Henrykiem Lewkowiczem oraz rabinem Josephem Polakiem.
Cmentarz żydowski w Łodzi - historia
Wstępna koncepcja, jak informuje gmina, zakłada ułatwienie dostępu zwiedzającym i identyfikację spoczywających tam osób. Kolejnym elementem jest umieszczenie nowych, kamiennych macew nad częścią grobów z danymi o pochowanych więźniach getta oraz wykonanie nawiązującej do tradycji żydowskiej rzeźby przedstawiającej przesłonięte lustro. Niewykluczone, że inwestycja będzie wykonywana etapami.Cmentarz żydowski w Łodzi założony został w 1892 roku. Jest to największa w Polsce pod względem powierzchni nekropolia żydowska. Ma 42 ha, jest tam pochowanych ponad 230 tys. osób. W okresie II wojny światowej teren cmentarza znalazł się w granicach getta. Pozostałością po tym tragicznym okresie jest tzw. „pole gettowe”, miejsce masowych pochówków więźniów. Na polu ogółem pochowano ponad 45 tys. osób. W 2015 roku nekropolia została uznana za Pomnik Historii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.