Nowo otwarty oddział w Łodzi jest częścią większego projektu, mającego na celu stworzenie przez GPW własnego systemu transakcyjnego. W tej chwili Giełda w Warszawie korzysta z Platformy Transakcyjnej UTP (Universal Trading Platform). Nowy system zapewni dodatkowe funkcjonalności dla uczestników rynku oraz obniży koszty transakcji. Co ważne, będzie także szybszy od obecnego i bardziej stabilny. Pozwoli to na zmniejszenie opóźnienia między założeniem zamówienia a otrzymaniem potwierdzenia (np. nabycia pakietu akcji) oraz umożliwi zwiększenie liczby przyjmowanych zleceń w danym odstępie czasu. Korzyści odniosą więc członkowie giełdy, emitenci i inwestorzy.
Wyjście naprzeciw potrzebom rynku
Stworzenie nowej Platformy Transakcyjnej jest nie tylko jednym z punktów Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, ale przede wszystkim - działaniem, które ma pomóc GPW w dostosowywaniu się do dynamicznej sytuacji na rynku kapitałowym. Dodatkowo inwestycja nie tylko usprawni bieżące funkcjonowanie giełdy, ale pozwoli także na rozwój i realizowanie założonych celów strategicznych. Już teraz jednym z nich jest osiągnięcie przez grupę kapitałową GPW przychodów ze sprzedaży technologii na poziomie 10 proc. Władze spółki nie ukrywają, że są bardzo zainteresowane sprzedażą swojego systemu małym i średnim giełdom. Aby jednak móc spełnić te założenia, potrzebne jest stworzenie nowej Platformy Transakcyjnej.
- To jest przedsięwzięcie ściśle biznesowe, którego celem jest stworzenie kompleksowego rozwiązania dla giełd. Chcemy być +one stop shop+ dla mniejszych lub średnich giełd. Chcielibyśmy, żeby to było atrakcyjne rozwiązanie zwłaszcza dla giełd naszego regionu oraz Bliskiego Wschodu. Z czasem można też pomyśleć o rynku afrykańskim, ale to bardziej odległa perspektywa – mówił w lipcu Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych
GPW zakłada, że nowy system będzie działał za 3 do 5 lat. W pierwszej kolejności otrzymają go mniejsze spółki wchodzące w skład grupy, by następnie w perspektywie 5 lat cała grupa kapitałowa GPW mogła już korzystać z nowego rozwiązania informatycznego.
Wartość projektu szacuje się na 90 mln złotych, z czego 30,27 mln Giełda pozyskała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu “Szybka Ścieżka”. Umowa na stworzenie systemu została podpisana w lipcu tego roku. Projekt trwa więc już kilka miesięcy. Kolejny etap, czyli otwarcie biura w Łodzi, właśnie został zrealizowany. W tej chwili biuro czeka na utalentowanych pracowników, którzy stworzą dla GPW nowy system transakcyjny. Prace projektowe o charakterze badawczo-rozwojowym, które będą prowadzone w łódzkim oddziale giełdy, będą wymagały zatrudnienia informatyków z różnych dziedzin. W szczytowym okresie działalności biuro ma zatrudniać 35 osób.
– Łódź to miasto, które daje duże możliwości pozyskiwania talentów informatycznych. W tej chwili mamy wielu informatyków, którzy jeżdżą z Łodzi do Warszawy, żeby pracować przy ciekawych projektach. Stwierdziliśmy zatem, że my przywieziemy ciekawy projekt do Łodzi. Tworzymy zupełnie od nowa system transakcyjny w oparciu o najnowsze technologie i skumulowane doświadczenia naszych ekspertów, głównych architektów, których ściągamy z zagranicy. Drugą zaletą Łodzi jest bardzo dobra komunikacja z Warszawą, dzięki temu nasi pracownicy mogą dzielić czas między pracą w Łodzi a pracą operacyjną na giełdzie, a jednocześnie nasi eksperci z Londynu mogą łatwo dolecieć do Łodzi, więc jest to i logistycznie, i pod kątem dostępu do talentów idealne miejsce – dodał Marek Dietl, prezes GPW
Nowa Platforma Transakcyjna ma zostać uruchomiona do czerwca 2023 roku.
Źródło: Parkiet / Bankier
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.