Reklama

Gratka dla fanów zieleni w Łodzi. Ogromna lipa pojawiła się przy... Lipowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ale lipa! Na zakręcającej ulicy, czyli skrzyżowaniu ul. Lipowej i Próchnika, gdzie powstaje zielony woonerf, zostało posadzone największe od ponad 30 lat drzewo – lipa o obwodzie metra.

Nowy woonerf i nowa lipa w Łodzi 

Skrzyżowanie ul. Lipowej i Próchnika tworzy tzw. kolanko, ulice nie przecinają się bowiem, ale jedna przechodzi w drugą pod kątem 90 stopni. Właśnie trwa przebudowa tego miejsca w kolejny w Łodzi woonerf. 

- Wykonawca przebudował już podziemne sieci i ułożył część nawierzchni. W ulicy pojawiła się także nowa zieleń: 30 kilkumetrowych drzew - miłorzębów i lip drobnolistnych, takich jakie rosną już na innych zmodernizowanych odcinkach ul. Lipowej. We wtorek, na finał nasadzeń, “wjechała” ogromna lipa - największa, jaką miasto posadziło po 1989 roku. Drzewo ma 10 metrów wysokości, a jego pień ma w obwodzie 100 centymetrów – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

Tak okazałą lipę znaleźli Społeczni Opiekunowie Drzew. To rekompensata za usunięcie z ul. Próchnika robinii w kiepskim stanie.

Zieleń na nowym woonerfie uzupełnią krzewy, berberysy oraz hortensje. Inwestycja zakończy się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Jaka przyszłość czeka lipę z ulicy Lipowej?

Przesadzanie tak dużych drzew to rzadkość.

– To dla nas prawdziwy eksperyment. Mamy nadzieję, że lipa się przyjmie, a stres związany z przeniesieniem jej z otwartego terenu w ulicę nie będzie na tyle duży, żeby miały się pojawić komplikacje – dodaje Pustelnik.

Zakres inwestycji obejmuje modernizację jezdni, chodników i zjazdów do posesji, nowe oświetlenie uliczne, sygnalizację świetlną oraz ławki. Położona zostanie kolorowa nawierzchni z płyt i kostki. 

Atrakcyjną ozdobą nowej przestrzeni będzie zdrój uliczny. Przebudowa obejmuje także wymianę infrastruktury podziemnej i uporządkowanie sieci gestorów. Po zmianach na nowym woonerfie obowiązywać będzie ograniczenie do 20 km na godz. Wartość inwestycji to 2,3 mln złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy