Reklama

Reklama

11 lat rządów Hanny Zdanowskiej w Łodzi. Co o tym czasie sądzą łodzianie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

11 lat rządów Hanny Zdanowskiej w Łodzi. Co o tym czasie sądzą łodzianie? - Zdjęcie główne

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi | foto UMŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Czas mija nieubłaganie. W poniedziałek 13 grudnia minęło dokładnie 11 lat od dnia zaprzysiężenia Hanny Zdanowskiej na stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi. Jak ten czas oceniają łodzianie? Czy ich zdaniem Hanna Zdanowska to dobry prezydent?

Reklama

Hanna Zdanowska prezydentem Łodzi. I tak już od 11 lat

Dokładnie 13 grudnia 2010 roku Hanna Zdanowska, po zwycięstwie w wyborach, samorządowych została zaprzysiężona na stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi. 

Na drugą kadencję wybrana została przez łodzian już w pierwszej turze wyborów 16 listopada 2014 r. Ponowną przysięgę złożyła 1 grudnia 2014 r. 

21 października 2018 roku łodzianie powierzyli jej stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi po raz trzeci. Hanna Zdanowska dostała w pierwszej turze ponad 215 tys. głosów (ponad 70 proc.). 

Na kolejną kadencję została zaprzysiężona 21 listopada 2018 roku podczas I sesji VIII kadencji Rady Miejskiej w Łodzi.

Tym samym 13 grudnia 2021 roku minęło dokładnie 11 lat rządów Hanny Zdanowskiej w Łodzi. Jak ten czas oceniają mieszkańcy?

Czy Hanna Zdanowska jest dobrym prezydentem Łodzi?

Mogłoby się wydawać, że zdecydowana większość mieszkańców jest zadowolona z rządów Hanny Zdanowskiej. Skąd taki wniosek? Chociażby z wyników z 2018 roku, kiedy to Hanna Zdanowska zdystansowała swoich konkurentów w walce o fotel prezydenta Łodzi, zdobywając ponad 215 tys. głosów (ponad 70 proc.). 

- Pierwsza kadencja Zdanowskiej była powiewem świeżości. Społeczeństwo obywatelskie rozkwitało, powstał budżet obywatelski, słuchano strony społecznej, rozkwitały nowe, ciekawe projekty - twierdzi Kosma Nykiel, działacz miejski i urbanista.

O tym, że Łódź w ciągu ostatnich lat zmieniła się nie do poznania wiadomo w całej Polsce. Pod wrażeniem metamorfozy, jaką przechodzi miasto są przede wszystkim osoby, które Łódź odwiedzają raz na jakiś czas. Zwracają one uwagę na przemianę i rewitalizację Śródmieścia, mnóstwo nowych inwestycji, piękne biurowce i nowe, ładnie wyglądające osiedla mieszkaniowe.

Stąd między innymi nieukrywany zachwyt zmianami zaprezentowany przez Filipa Chajzera na antenie TVN-u czy też obecność Łodzi w zestawieniu „Best of the World” przygotowanym przez redakcję National Geographic Traveler.

- Za czasów prezydent Zdanowskiej w Łodzi wydarzyło się wiele dobrego - nie możemy pominąć ważnych wydarzeń i kluczowych dla miasta inwestycji - mówi pani Agnieszka, mieszkanka Retkini. 

Łodzianie zauważają jednak także uciążliwe problemy, które w Łodzi powinny zostać rozwiązane już kilka lat temu, a także te, które pojawiły się niedawno.

- Rosnący dług miasta, dziury w drogach, zakorkowane ulice, pusty dworzec Łódź Fabryczna, a teraz jeszcze coraz droższe życie w mieście. Łódź faktycznie się zmienia, ale moim zdaniem mieszkańcy wcale nie mają dużo lepiej. Więcej jest w tym wszystkim PR-u i sztucznej promocji, aniżeli lepszego życia mieszkańców - twierdzi pan Dariusz, mieszkaniec Chojen. - Nie mówię, że nie jest lepiej ani trochę, ale to, co można przeczytać chociażby w miejskiej gazetce, nie oddaje tego, jak się żyje w Łodzi.

 

- Mój niepokój budzi coraz więcej decyzji magistratu, który traci z oczu fundamentalne społeczne wartości, stawiając przede wszystkim na promocję siebie i swoich pomysłów za samorządowe pieniądze - zaznacza z kolei pani Agnieszka.

Swoimi przemyśleniami na temat obecnej formy prezydentury podzielił się z nami także Kosma Nykiel.

- Druga kadencja przyniosła lekki zastój, rozpoczęto wiele nieprzemyślanych i drogich inwestycji, a o trzeciej kadencji lepiej nie mówić – pozostał tylko zintensyfikowany na maksa PR, który przykrywa realne problemy Łodzi, które leżą nierozwiązane i tylko się pogłębiają – korki, upadek komunikacji miejskiej, drożejące mieszkania. Planując wielkie inwestycje, zapomniano o bieżącym utrzymaniu miasta. Miejski przekaz kreuje wizję, jakbyśmy byli liderem Polski we wszystkim. Niestety, podczas gdy sytuacja nie jest najgorsza, to inne miasta nam gospodarczo uciekają. Wrocławia i Krakowa już nie dogonimy, a nasz dystans do chociażby Katowic zwiększa się. Zdaje się, że brakuje pomysłu na Łódź – upadł pomysł miasta kreatywnego z pierwszej kadencji, a nie zaoferowano nic w zamian - mówi Nykiel. 

A jak Czytelnicy TuŁódź oceniają minione 11 lat rządów prezydent Hanny Zdanowskiej? Jesteście zadowoleni z kierunku, w jakim „płynie” Łódź? A może uważacie, że Łodzią powinien rządzić ktoś inny? Czekamy na Wasze opinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy