Reklama

Reklama

Historyczna perełka w Łodzi odzyskuje dawny blask! [zdjęcia przed i po]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zniknęły rusztowania, które przesłaniały elewacje gruntownie remontowanego gmachu przy al. Kościuszki 65, w którym powstaje nowa siedziba Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Można już podziwiać efekt konserwatorskich prac, dzięki którym zabytek odzyskał wygląd sprzed 111 lat, gdy go zbudowano.

Reklama

Odsłonięto elewacje budynku przy skrzyżowaniu al. Kościuszki i ul. Zamenhofa

Warto podnieść wzrok, by podziwiać liczne detale architektoniczne zdobiące budynek. W dekoracjach dostrzec można liczne motywy klasyczne w postaci reliefów z wizerunkami efebów. 

Główne wejście od strony al. Kościuszki zdobi kartusz z sową oraz ul – symbole mądrości i pracowitości. Od strony ul. Zamenhofa uwagę przyciąga płaskorzeźba z marabutami. 

Niczym wisienka na torcie gmach wieńczy odnowiona wieżyczka dawnego obserwatorium astronomicznego (pierwszego w Łodzi) – gruntownie odrestaurowana i z nowym zegarem.

Trwa kompleksowy remont gmachu przy al. Kościuszki 65

Demontaż rusztowań może wydawać się kamieniem milowym remontu, ale w budynku jest jeszcze sporo do zrobienia. Wewnątrz powstanie winda, której nigdy tam wcześniej nie było, położona zostanie sieć teleinformatyczna niezbędna dla funkcjonowania sądu. 

Odrestaurowana ma zostać m.in. cała klatka schodowa i audytorium. Zmieni się też otoczenie gmachu. W końcowym etapie remontu powstaną wokół niego nowe ścieżki i chodniki, a ogrodzenie od strony ul. Wólczańskiej zostanie upodobnione do tego, jakie otacza budynek od strony al. Kościuszki i ul. Zamenhofa. 

Warto też wspomnieć, że pracownicy oraz petenci sądu będą mogli korzystać z podziemnego parkingu, który został już wybudowany od strony ul. Wólczańskiej.

Remont gmachu powinien zakończyć się w nadchodzącym roku 2022. Jego koszt to blisko 72 mln zł, na co złożyły się środki Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dotacja UE na docieplenie.

Najpierw niemieckie gimnazjum, później Uniwersytet Łódzki

Budynek wzniesiono w 1910 r. dla Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które funkcjonowało w nim do 1945 r. Po II wojnie światowej, od 1946 r. w budynku mieściła się Centralna Szkoła Partyjna PPR, od 1948 PZPR. 

W latach 50. XX w. budynek przejęło nieistniejące już X Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a od 1970 r. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego wraz z  Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Anglistyki. 

W 1981 r. budynek był głównym miejscem strajku studentów uczelni łódzkich.

Sąd Apelacyjny w Łodzi odkupił budynek od UŁ w 2014 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy