Rynek hotelowy w Polsce przeżywa obecnie jeden ze swoich najlepszych okresów. Rozwijająca się gospodarka, zwiększająca się zasobność Polaków oraz coraz większa popularność wśród zagranicznych turystów, dają bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Doceniają to również inwestorzy, którzy coraz częściej decydują się na włożenie kapitału właśnie w tę branżę. Potwierdzają to statystyki – szacuje się, iż w chwili obecnej w Polsce jest budowanych ponad 100 obiektów hotelowych, które zaoferują kilkanaście tysięcy pokoi o różnym standardzie.
Mimo to, branża musi także stawić czoła nieprzychylnym zjawiskom gospodarczym i własnym problemom. Przedsiębiorstwa z tej branży muszą poradzić sobie z takimi problemami, jak wojny cenowe i brak rąk do pracy. Dodatkowo coraz popularniejszy segment mieszkań oferowanych na krótki wynajem również jest czynnikiem zmniejszającym dochody hoteli. Do tego wszystkiego dochodzą również problemy z obsługą zadłużenia. Jak czytamy w raporcie, niemal 900 firm hotelarskich w Polsce posiada łączne zadłużenie na prawie 1 mld złotych.
Rynek hotelarski w regionie łódzkim nie jest wolny od podobnych problemów. Wyróżnia go jednak ich skala. Jak czytamy w raporcie, problem zadłużenia firm z tej branży jest tutaj gigantyczny.
Firmy hotelarskie w województwie łódzkim mają 303,7 mln złotych przeterminowanych zobowiązań. Jest to najwyższy wynik w skali kraju. Drugie w zestawieniu firmy z Małopolski są zadłużone “tylko” na 136,7 mln złotych.
Co ciekawe ponad 2/3 zadłużenia województwa łódzkiego przypada na jedną firmę. Rekordzista z Łódzkiego jest winien swoim wierzycielom 212 mln złotych. Sytuacja, w której jedno przedsiębiorstwo odpowiada za większość długu w skali województwa, nie jest wcale rzadka. Podobnie sprawa wygląda na Pomorzu. Opolszczyźnie i w Małopolsce.
Jak podaje GUS w Polsce jest obecnie 4 229 obiektów hotelowych. W tej grupie większość stanowią hotele, którym przydzielono jakąkolwiek kategorię (gwiazdkę). Dane GUS wskazują, że było ich 2 635, czyli o 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Źródło: Horecanet.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.