Hulajnogi elektryczne Łódź. Łódzka policja wystawiła kilka mandatów
!reklama!W piątek, 20 sierpnia policjanci w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa pilnowali porządku na Piotrkowskiej. Wśród wystawionych prawie 40 mandatów – dwa z nich trafiły na rodziców, którzy poruszali się ze swoimi dziećmi hulajnogami elektrycznymi. Mężczyźni otrzymali mandaty karne. Zgodnie z polskim prawem hulajnogą może poruszać się tylko jedna osoba.
Jak prawidłowo jeździć e-hulajnogą? [poradnik]
20 maja br. w życie weszły nowe przepisy, które dokładnie regulują zasady, jakimi musimy się kierować korzystając z hulajnogi elektrycznej. Wiele łodzian widząc na chodniku taki pojazd, chcąc przyspieszyć sobie drogę – wypożycza go, często nie zdając sobie sprawy z przepisów.Warto jednak pamiętać o tym, że jeżdżenie na e-hulajnodze dozwolone jest dopiero 10 roku życia. Zgodnie z prawem – nieletni kierujący takim urządzeniem muszą mieć przy sobie kartę rowerową lub prawo jazdy (AM, A1, B1 lub T). Od powyższej reguły istnieje jednak wyjątek – dzieci poniżej 10 lat mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej, ale tylko po opieką osoby dorosłej w strefie zamieszkania. Nawet jeżeli rodzic pilnuje swojego dziecka, lecz znajduje się poza wskazaną strefą, musi liczyć się z konsekwencjami.
Wypożyczając hulajnogę elektryczną najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, czy naszą jazdę regulują jakiekolwiek przepisy. Korzystając z takiego pojazdu należy wiedzieć o tym, że dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h. W pierwszej kolejności należy poruszać się drogą rowerową, a jeżeli takiej nie ma – zaleca się korzystanie z pasa dla rowerów. Korzystanie z jezdni jest dozwolone jedynie w przypadku, gdy dopuszczalna na niej prędkość nie jest wyższa niż 30 km/h. Zgodnie z przepisami jazda w chodniku to ostateczność – w sytuacji, kiedy brakuje wyznaczonej drogi dla rowerów. Poruszając się chodnikiem – szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych (ustępować, nie utrudniać im ruchu). Na chodniku musimy zachować ostrożność, bo to właśnie piesi mają pierwszeństwo, a użytkownicy ruchu korzystający z hulajnóg elektrycznych powinni jechać z prędkością podobną jak przechodnie.
Kierujący e-hulajnogą jest zobowiązany, podobnie jak rowerzysta, do przeprowadzania swojego pojazdu przez przejście dla pieszych. Nie wolno mu również poruszać się na hulajnodze elektrycznym z kimś. Na jednym pojeździe może znajdować się tylko jedna osoba.
Mandaty za używanie hulajnogi elektrycznej
- jazda z inną osobą, przewożenie zwierząt lub rzeczy – 100 zł
- zostawienie pojazdu na środku chodnika – 100 zł
- używanie telefonu podczas jazdy – 200 zł
- korzystanie z hulajnogi w stanie nietrzeźwości – 300-500 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.