Choć trudno wskazać średnik wiek lekarza w województwie łódzkim, z dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej rady Lekarskiej w Łodzi z łatwością wskazuje te specjalizacje, na które rzadko decydują się młodzi lekarze.
!reklama!
Lekarz wymienia takie specjalizacje jak neonatologia, pediatria, ginekologia czy interna. To te, wśród których braki są największe, a średnia wieku specjalistów wysoka.
- Internistę, czyli specjalistę chorób wewnętrznych, kojarzymy z lekarzem rodzinnym, a to doktor, który zna na pamięć nie tylko książki z interny, ale też nefrologii, pulmonologii, kardiologii, potrafi to wszystko skompilować i zająć się pacjentem całościowo, to trudna specjalizacja - wyjaśnia dr Czekalski. Podkreśla, że średnia wieku internistów w Łódzkiem jest wysoka – 30 proc. z nich ma powyżej 65 lat.
W przypadku takiej specjalizacji jak neonatologia lekarze mogą pracować wyłącznie w szpitalach – bez możliwości wzięcia dodatkowych godzin w prywatnej przychodni.
- To piękna specjalizacja, niemal całe życie tu przepracowałam i nie żałuję, ale jest to specjalizacja, którą praktykuje się głównie w oparciu o szpital, nie ma tu możliwości praktyki w prywatnym gabinecie – mówi Prof. Ewa Gulczyńska, kierownik Kliniki Neonatologii w Instytucie Matki Polki.
Wysoka średnia wieku to duży problem. W Łowiczu 72-letni pediatra od lat stara się o wsparcie młodszej kadry. Dopiero w ostatnim czasie udało się przyjąć dwie rezydentki z woj. mazowieckiego.
Według danych zebranych przez Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia średnia wieku lekarzy POZ to 60-65 lat. W województwie łódzkim jeden z lekarzy pracujący w takiej placówce skończył 91 lat. W całym regionie specjalistów powyżej 80 roku życia jest 26.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.