Program in vitro w Łodzi funkcjonuje od 2016 roku. Wzięło w nim udział 1000 par. W latach 2016-2020, czyli w pierwszej edycji przedsięwzięcia, na zadanie przeznaczono 4,5 mln zł.
Program in vitro w Łodzi działa od 2016 roku
W 2021 roku ruszyła kolejna edycja. Konkurs na realizację zabiegów w edycji 2021-2025 wygrały dwie kliniki: Salve i Gameta. Rocznie na ten cel miasto przeznacza około miliona złotych.1 czerwca 2024 roku w życie wejdzie państwowy program in vitro. Nie oznacza to, że łódzka inicjatywa nie będzie realizowana.
- Ustawa o in vitro została podpisana przez prezydenta. Jednak zacznie obowiązywać od połowy 2024 r. W związku z tym nie chcemy zostawić żadnej z par bez pomocy. Dlatego miejski program In Vitro będziemy kontynuować, dopóki nie będziemy pewni, że każdy z potrzebujących będzie mógł skorzystać z krajowego programu
- mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Posłowie z Łodzi o rządowym programie in vitro
Przypomnijmy, że dyskusja w sprawie rządowego programu in vitro była gorąca. Z mównicy sejmowej przemawiali także posłowie z Łodzi.Posłanka Aleksandra Wiśniewska podkreślała, że rząd musi wspierać pary walczące z niepłodnością.
- By w Polsce rodziły się dzieci, państwo musi stwarzać ku temu sprzyjające warunki, m.in. właśnie poprzez wspieranie par walczących z niepłodnością poprzez refundację in vitro, jak i zapewnienie Polkom pełni praw reprodukcyjnych, wsparcia w trakcie ciąży i pomocy w powrocie na rynek pracy.
- mówiła w rozmowie z portalem TuLodz.pl Aleksandra Wiśniewska (Koalicja Obywatelska).
Marek Józefaciuk z mównicy sejmowej zaznaczał, że metoda in vitro nie jest tania, dlatego trzeba wspierać pary środkami budżetowymi.
- Niezaprzeczalny jest fakt, że Polska, aby się rozwijała, potrzebuje więcej urodzeń, jednak jednym z obowiązków państwa jest reagowanie na kryzysie, a Polska znajduje się w kryzysie - my mamy obowiązek reagowania na niego
- mówił z sejmowej mównicy Marcin Józefaciuk (Koalicja Obywatelska).
Na Wiejskiej nie zabrakło nawiązań do Łodzi.
- Jestem dumny z tego, że jestem z Łodzi – miasta wspierającego in vitro
- dodał.
Od początku istnienia programu in vitro w Łodzi na świat przyszło 494 dzieci, w tym 20 par bliźniąt.
Co ciekawe z łódzkiej licencji skorzystały też inne samorządy, np. Suwałki, Rzeszów, Zduńska Wola, Przemyśl czy Bytom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.