reklama
reklama

J. Buzek: "Obywatele mają mniej pieniędzy na ich podstawowe potrzeby". Łódzka metropolia szansą dla mieszkańców? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

J. Buzek: "Obywatele mają mniej pieniędzy na ich podstawowe potrzeby". Łódzka metropolia szansą dla mieszkańców? [WIDEO]  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Samorządy mają coraz mniej pieniędzy na podstawowe potrzeby swoich mieszkańców, a zmiany w podatkach ograniczyły wpływy do miasta o blisko 150 milionów złotych. Co można zmienić, by poprawić funkcjonowanie Łodzi i regionu? 
reklama

Wprowadzenie w życie łódzkiej ustawy metropolitalnej może okazać się kluczem do sukcesu. O jej powstawaniu poinformowali prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska, Jerzy Buzek - poseł do Parlamentu Europejskiego i Krzysztof Kwiatkowski - senator. Celem ustawy jest zrównoważenie rozwoju całego województwa, szkolnictwa średniego i wyższego oraz wspólne skomunikowanie gmin, które ma przyciągnąć do Łodzi przyszłych uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. 

- Dla nas jest to szalenie istotny element, zdajemy sobie sprawę, jakie trudności mamy, jeśli chodzi o skomunikowanie mieszkańców naszych gmin, którzy żyją i pracują na obszarze łódzkim metropolitalnym (…) jak ważne są te ścieżki komunikacji, żeby równomiernie rozwijać cały region łódzki, bo przecież dzięki temu skomunikowaniu, mamy szansę, żeby młodzież, która mieszka i rozwija się na terenie swoich gmin w całym województwie wybrała właśnie Łódź jako miejsce docelowe, gdzie będzie chciała realizować swój dalszy etap nauki - zarówno w zakresie szkół średnich czy szkół wyższych. Te drogi zawsze powinny prowadzić do pojednania i do współpracy - wspomina Hanna Zdanowska. 

- Metropolia to jest taki kolejny etap rozwoju naszej samorządności. Bardzo brakowało nam takiej jednostki, która by pchała mocno do przodu cywilizacyjnie cały kraj poprzez regiony i właśnie metropolia jest odpowiedzią na te oczekiwania. To oczywiście jest nowa jednostka i (…) bardzo ważne, żeby samorządy, których konsekwencji nikt nie podważa - gminne, powiatowe i wojewódzkie - były przekonane, że metropolia daje jakąś nową szansę dla nich wszystkich. To daje siłę całemu regionowi. Pamiętajmy, że metropolia ma wielkie wyzwania, zwłaszcza teraz jak gospodarka odpadami, transport, inwestycje. Myślę, że to będzie rozwiązanie, które się sprawdzi - informuje Jerzy Buzek. 

Metropolia to nie tylko mechanizm działający na szczeblu regionalnym. Cała Europa idzie w kierunku dbania o ekologię i środowisku, a w Polsce - nowoczesne technologie sprowadzane mają być właśnie przez metropolie. 

Z jakimi problemami samorządy zmagają się obecnie?  

Zmiany w podatkach spowodowały ograniczenie wpływów do miasta rzędu 140-150 milionów złotych. Koszty edukacji i infrastruktury, opłaty bieżące wciąż rosną. W rezultacie - mniej środków pozostaje na wszystkie pozostałe istotne zakresy funkcjonowania miast. 

- Równy chodnik, prosta ulica, dodatkowa oferta edukacyjna, czy oferta dla seniorów. Zabezpieczamy wszystkie te sprawy, tak żeby mieszkańcy nie odczuli tych zmian, które nastąpiły. Pytanie, do kiedy to będzie następowało (…) budżet jest pod kontrolą, wszystkie wskaźniki są na bardzo dobry poziomie, więc robimy co możemy - zapewnia Hanna Zdanowska. 

- Dzisiaj samorządy, czyli obywatele (…) mają mniej na żłobki, na szkoły, na szpitale, na bezpieczeństwo. Obywatele mają mniej pieniędzy na ich podstawowe potrzeby, o tym dzisiaj alarmujemy, że bardzo trudno zorganizować przy mniejszych środkach życie obywatelskie – zaznacza Jerzy Buzek. 

Ustawa metropolitalna - dynamiczny rozwój 

- Dzisiaj jest dzień dobrych wiadomości. Chcieliśmy Państwu przekazać, że projekt ustawy o Łódzkiej Metropolii jest po pozytywnej opinii z biura legislacyjnego Senatu (…) zaraz w nowym roku będzie nadany numer druku i komisja rozpocznie prace nad tym projektem. Ustawa metropolitarna to po pierwsze szansa na bardziej dynamiczny rozwój. Wszyscy eksperci mówią XXI wiek to rozwój w aglomeracjach i metropoliach. Po drugie to nie tylko szansa, ale gwarancja na dodatkowe ponad 200 milionów złotych rocznie. Trzecia rzecz - perspektywa na lepsze życie mieszkańców, dzięki wykorzystaniu tych środków i rozwiązywaniu ich problemów. Łódź była jedynym miastem w Polsce, która nie uzyskała żadnego wsparcia w związku z praktyczną likwidacją przemysłu lekkiego. Nigdy nie będziemy popierać projektów ustaw, które nakładają dodatkowe obowiązki na samorząd terytorialny, nie gwarantując im pieniędzy na realizację tych działań - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski. 

Według zapewnień prace nad ustawą będą prowadzone jak najszybciej. Warto także przypomnieć, że podobne ustawy - przykładowo o śląskiej metropolii - były przyjmowane bez względu na podziały polityczne, zatem szansa na powstanie łódzkiej metropolii wydaje się być realna. 

Zobacz wideo i obejrzyj całe nagranie z konferencji prasowej. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama