reklama
reklama

Jak łódzkie instytucje kultury przygotowują się do powrotu publiczności? W atmosferze ekscytacji trwają próby; zmiany i niespodzianki w repertuarze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Podczas piątkowej (05.02) konferencji prasowej rząd ogłosił decyzję, na którą wszyscy uczestnicy życia kulturalnego czekali od dawna. Od 12 lutego w specjalnym reżimie sanitarnym otworzą się kina, teatry i filharmonie. Jak łódzkie instytucje kultury przygotowują się do spotkania z publicznością na żywo? Uchylamy rąbka tajemnicy.
reklama

W łódzkich instytucjach kultury poruszenie i ekscytacja

!reklama!

To będzie pierwszy weekend z kulturą na żywo od kilku miesięcy! Postanowiliśmy sprawdzić jak do ponownego otwarcia i pierwszego po przymusowej przerwie spotkania z publicznością przygotowują się ośrodki łódzkiej kultury.

Filharmonia Łódzka zaprasza publiczność do swej siedziby. Niektóre wydarzenia odbędą się w formule hybrydowej – jednocześnie stacjonarnie i online.

- Do tej pory graliśmy większość koncertów w formie online – były dostępne na kanale YouTube Filharmonii Łódzkiej. Bardzo się cieszymy, że teraz, ze względu na poluzowanie obostrzeń, możemy otworzyć salę koncertową dla publiczności. Najbliższe przygotowane przez nas koncerty będą dostępne częściowo na miejscu, a częściowo online. – mówi Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej.

Z okazji urodzin Filharmonii planowany jest specjalny koncert poświęcony pamięci patronującemu instytucji Arturowi Rubinsteinowi.

- Nie rezygnujemy zupełnie z Internetu. Trzy koncerty odbędą się i na miejscu i będą transmitowane online – to wydarzenia zaplanowane na 12, 19 i 26 lutego. Część koncertów odbędzie się wyłącznie z  udziałem publiczności w siedzibie FŁ, dla której udostępnimy 50% miejsc na widowni. Taką formę przyjmie koncert z okazji 106. urodzin Filharmonii Łódzkiej, poświęcony naszemu patronowi, Arturowi Rubinsteinowi. Ten koncert odbędzie się 16 lutego – dodaje rzeczniczka.

Dodatkowe spektakle w Teatrze Wielkim w Łodzi

Mimo zaplanowanych streamów online, zaraz po ogłoszeniu rządowych decyzji w Teatrze Wielkim w Łodzi zdecydowano się na zmianę planów i zorganizowanie spektakli z udziałem publiczności na widowni.

- Obecnie przygotowujemy się do przedstawienia „Nabucco”, które od początku było zaplanowane na 14 lutego, jednak od kiedy dowiedzieliśmy się, że jest możliwe zaproszenie publiczności, zdecydowaliśmy, by ten spektakl nie był rejestrowany i odbył się z udziałem publiczności; to była bardzo szybka decyzja, na którą nasza publiczność natychmiast zareagowała. Bilety sprzedaliśmy w jeden weekend, co pokazuje, że nie tylko my, ale i widzowie są stęsknieni za tym sposobem obcowania z kulturą i sztuką – mówił Bartosz Jakóbczak z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Także Teatr Wielki w Łodzi nie rezygnuje z transmisji online.

- Nie rezygnujemy z dwutorowej prezentacji naszych spektakli. Przykładem na wykorzystanie obu form będzie prezentacja baletu „Ziemia obiecana”, który pierwotnie był zaplanowany na kolejny weekend, 20 lutego w formie transmisji online. Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości zaproszenia publiczności do siedziby Teatru, postanowiliśmy nie zrezygnować z transmisji na żywo, a dodatkowo zorganizować jeszcze jeden spektakl, tak, żeby jak najwięcej osób – zarówno z Łodzi, jak i wszędzie na świecie –mogło zobaczyć to przedstawienie. Aby uświetnić obchody walentynek 14 lutego udostępnimy koncert z udziałem naszych znakomitych solistów, który zarejestrowaliśmy wcześniej dla naszej publiczności - tłumaczy.

Pokazy przedpremierowe w kinie Charlie i koncert walentynkowy w Teatrze Muzycznym w Łodzi

W repertuarze kina Charlie od piątku, 12 lutego pojawiło się wiele przedpremierowych pozycji na czele z „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, pełnometrażową animacją łódzkiego reżysera Mariusza Wilczyńskiego, która w tym toku otrzymała statuetkę Złotego Lwa podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Poza tym, widzowie zobaczą przedpremierowo amerykański dramat „Sound of Metal” i obsypany nagrodami film „Na rauszu” z Maddsem Mikkelsenem w roli głównej, czy komedię „Palm Springs” w reżyserii Maxa Barbakowa.

- Planujemy wiele pokazów przedpremierowych i bardzo liczymy na to, że widzowie dopiszą. Aby zachować odpowiednie standardy bezpieczeństwa będziemy przestrzegać rządowych restrykcji – 50% obłożenia sali, dostępne środki do dezynfekcji dłoni; będziemy też prosić widownię o zakrywanie ust i nosa – mówi Agnieszka Hawryluk z kina Charlie.

Po raz pierwszy zespół Teatru Muzycznego w Łodzi spotka się z publicznością na żywo podczas koncertu walentynkowego „Piękna i bestia”. Wieczorem 14 lutego na scenie Muzycznego w romantycznym i nastrojowym repertuarze sprawdzą się Emilia Klimczak i Piotr Płuska.

Teatr Muzyczny zaprasza również publiczność do udziału w koncercie, którego premiera odbyła się wyłącznie internetowo.

- Byliśmy gotowi już w grudniu, kiedy odbyła się tzw. premiera bez publiczności, nareszcie możemy pokazać ten spektakl widzom – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi, zapowiadając premierę przedstawienia „Piosenka jest dobra na wszystko” w reżyserii Jacka Bończyka. Z ponadczasowymi utworami Kabaretu Starszych Panów zmierzą się Emilia Klimczak, Justyna Kopiszka, Klementyna Umer, Paweł Erdman, Piotr Płuska i Marek Prusisz. Pierwszy pokaz spektaklu odbędzie się 19 lutego, a oficjalna premiera z publicznością tydzień później - 26 lutego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama