reklama
reklama

Jak niewidomi mają segregować śmieci? Władze Łodzi dają odpowiedź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak niewidomi mają segregować śmieci? Władze Łodzi dają odpowiedź  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 1 grudnia łodzian obowiązuje segregacja śmieci. Radne rady miejskiej pytają władze miasta, jak z nowymi obowiązkami mają poradzić sobie osoby niewidome i słabowidzące. W odpowiedzi urzędnicy przedstawiają rozwiązania i przypominają, że obowiązek odpowiedniego oznaczenia pojemników spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości. 
reklama

Choć od wprowadzenia w Łodzi nowych rozwiązań w zakresie odbioru odpadów (obowiązkowa segregacja, wyższe stawki za odbiór śmieci oraz odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców budynków wielorodzinnych) minęło już kilka dni, kwestia ta wciąż budzi duże kontrowersje i rodzi nowe pytania. Mieszkańcy donoszą nie tylko o problemach zarządców i właścicieli nieruchomości z zapewnieniem odpowiednich i właściwie oznakowanych pojemników, ale także o firmach odbierających odpady, które podczas jednego kursu opróżniają wszystkie kosze, mieszając posegregowane śmieci.

Na osiedlach, gdzie administracje budynków i firmy śmieciarskie stanęły na wysokości zadania, problemem wciąż pozostaje nikła możliwość wyegzekwowania nakazu selektywnej zbiórki śmieci. Wielu łodzian nadal obawia się, że będą zmuszeni do płacenia wyższych stawek za odbiór odpadów, nawet jeśli swoje śmieci odpowiednio segregują. Słusznie argumentują, że nie istnieje skuteczna możliwość kontroli wszystkich mieszkańców budynków wielorodzinnych pod kątem segregacji. Co za tym idzie - wyższe opłaty za odbiór śmieci są dla nich niemal pewne. To właśnie kwestia wciąż budzi najgorętsze emocje.

Kontrowersyjne rozwiązania dotyczące zbiorowej odpowiedzialności mnoży dodatkowe wątpliwości. Jedną z nich podniosły w swoje interpelacji dwie radne: Paulina Setnik oraz Monika Malinowska-Olszowy (obie z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej). Zapytały o to, w jaki sposób osoby niewidome i słabowidzące mają segregować odpady i czy miasto planuje wprowadzić w tej kwestii rozwiązania ułatwiające tym osobom odpowiednie pozbywanie się śmieci.

W odpowiedzi władze Łodzi przedstawiły swoje propozycje rozwiązania tego problemu. Jeśli chodzi o to, w jaki sposób osoby niewidome i słabowidzące mają segregować śmieci, miasto proponuje trzy możliwości:

Dodanie różnych oznaczeń dotykowych do pojemników np. przy uchwytach klap, naklejenie na ich ściankach naklejek trójwymiarowych.

Ustawianie tych samych rodzajów pojemników zawsze w tych samych miejscach pergoli.

Pozostawianie przez osoby niepełnosprawne własnych odpadów w wyznaczonych przez właścicieli nieruchomości miejscach wewnątrz pergol, z jednoczesnym zapewnieniem ich niezwłocznego umieszczania we właściwych rodzajach pojemników przez dozorców.

Co do kwestii, czy władze miasta będą wprowadzać ułatwienia dotyczące sposobów segregacji śmieci dla osób niepełnosprawnych, odpowiedź na interpelację przypomina, iż właściwe przygotowanie pergol oraz pojemników na odpady dostosowanych do potrzeb wszystkich mieszkańców nieruchomości, należy do obowiązków właścicieli lub zarządców tychże. Naturalnie mogą oni także opracować własne wytyczne ułatwiające segregację. Jeśli chodzi o lokale należące do miasta, to kwestia ta będzie rozpatrywana przez Zarząd Lokali Miejskich, który ma opracować i wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Jak widać sprawa nowych przepisów dotyczących odbioru śmieci przysparza kłopotów nie tylko mieszkańcom, ale także władzom Łodzi, które wciąż muszą tłumaczyć nowe/stare zasady. Dobrowolna segregacja odpadów obowiązuje bowiem w Łodzi od lipca 2018 roku.

Źródło: BIP UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama