Reklama

Jak od wybuchu wojny zmieniła się w Łodzi sytuacja uchodźców z Ukrainy? Ilu z nich znalazło pracę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jak od wybuchu wojny zmieniła się w Łodzi sytuacja uchodźców z Ukrainy? Ilu z nich znalazło pracę? - Zdjęcie główne

Pracodawcy chętnie oferują uchodźcom pracę w gastronomii | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Obywatele Ukrainy mieszkający na stałe w Łodzi stanowią dużą grupę pracowników zasilających rynek pracy w regionie. Po agresji Rosji na Ukrainę również do stolicy województwa łódzkiego przybyło wiele osób szukających schronienia i pracy. Jak po niemal trzech miesiącach od ataku przedstawia się ich sytuacja?

Zatrudnienie ukraińskich uchodźców. Jak od wybuchu wojny zmieniła się ich sytuacja w Łodz? 

Od zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę mija już trzeci miesiąc. Lwią częścią osób, które szukają schronienia w Polsce są matki z dziećmi. Początkowo zdezorientowani i oszołomieni uchodźcy stopniowo aklimatyzują się w nowej rzeczywistości i znajdują zatrudnienie w lokalnych firmach. 

Wg danych z 30 kwietnia 2022 roku Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wpisał do ewidencji oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi 3 535 oświadczeń. Do tego czasu pojawiły sie wyłącznie pojedyncze zezwolenia na pracę sezonową.  

Na mocy tzw. spec ustaw uchodźcy z Ukrainy pojawiający się w Polsce po 24 lutego są zatrudniani w uproszczonej procedurze. Od pracodawców wpłynęło do PUP 6 888 powiadomień o zatrudnieniu obywateli Ukrainy. Tak wykazują dane z 8 maja 2022 roku. 

Jakiej pracy w Łodzi szukają obywatele Ukrainy?

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi zachęca obywateli Ukrainy do rejestracji w bazach PUP. Urzędnicy deklarują chęć pomocy w wypełnieniu dokumentów i wyjaśnieniu wątpliwości związanych z poszukiwaniem pracy i zatrudnieniem w nowym miejscu. 

Na stronie internetowej PUP znajduje się komunikat w języku ukraińskim, zawierający podstawowe informacje, które mogą być pomocne, adresy stron internetowych, numery telefonów.

- Pracodawcy zatrudniają uchodźców na stanowiskach: pomoc kuchenna, kelner, pokojowa, sprzątaczka, szwaczka, prasowaczka, tłumacz, pracownik produkcji lub asystent nauczyciela. Były pojedyncze oferty pracy dla kierowcy, magazyniera oraz szeroko rozumianych pracowników biurowych – mówi Monika Pawlak z Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi. 

Wiadomo, że poszukując kandydatów do zatrudnienia pracodawcy oczekują określonych kwalifikacji, predyspozycji i doświadczenia zawodowego oraz chęci. Narodowość ma drugorzędne znaczenie.

Analizując informacje pozyskane od PUP warto mieć świadomość, że zebrane przez jednostkę dane stanowią jedynie odsetek wszystkich ofert zatrudnienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy