Zatrudnienie ukraińskich uchodźców. Jak od wybuchu wojny zmieniła się ich sytuacja w Łodz?
Od zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę mija już trzeci miesiąc. Lwią częścią osób, które szukają schronienia w Polsce są matki z dziećmi. Początkowo zdezorientowani i oszołomieni uchodźcy stopniowo aklimatyzują się w nowej rzeczywistości i znajdują zatrudnienie w lokalnych firmach.Wg danych z 30 kwietnia 2022 roku Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wpisał do ewidencji oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi 3 535 oświadczeń. Do tego czasu pojawiły sie wyłącznie pojedyncze zezwolenia na pracę sezonową.
Na mocy tzw. spec ustaw uchodźcy z Ukrainy pojawiający się w Polsce po 24 lutego są zatrudniani w uproszczonej procedurze. Od pracodawców wpłynęło do PUP 6 888 powiadomień o zatrudnieniu obywateli Ukrainy. Tak wykazują dane z 8 maja 2022 roku.
Jakiej pracy w Łodzi szukają obywatele Ukrainy?
Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi zachęca obywateli Ukrainy do rejestracji w bazach PUP. Urzędnicy deklarują chęć pomocy w wypełnieniu dokumentów i wyjaśnieniu wątpliwości związanych z poszukiwaniem pracy i zatrudnieniem w nowym miejscu.Na stronie internetowej PUP znajduje się komunikat w języku ukraińskim, zawierający podstawowe informacje, które mogą być pomocne, adresy stron internetowych, numery telefonów.
- Pracodawcy zatrudniają uchodźców na stanowiskach: pomoc kuchenna, kelner, pokojowa, sprzątaczka, szwaczka, prasowaczka, tłumacz, pracownik produkcji lub asystent nauczyciela. Były pojedyncze oferty pracy dla kierowcy, magazyniera oraz szeroko rozumianych pracowników biurowych – mówi Monika Pawlak z Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.
Wiadomo, że poszukując kandydatów do zatrudnienia pracodawcy oczekują określonych kwalifikacji, predyspozycji i doświadczenia zawodowego oraz chęci. Narodowość ma drugorzędne znaczenie.
Analizując informacje pozyskane od PUP warto mieć świadomość, że zebrane przez jednostkę dane stanowią jedynie odsetek wszystkich ofert zatrudnienia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.