Reklama

Reklama

Praca dla Ukraińców w Łodzi. Gdzie uchodźcy mogą szukać zatrudnienia?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Praca dla Ukraińców w Łodzi. Gdzie uchodźcy mogą szukać zatrudnienia? - Zdjęcie główne

W PUP w Łodzi są m.in. oferty pracy dla szwaczek, które znają język ukraiński | foto Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Uchodźcy cały czas napływają do Polski, również do Łodzi. Tutaj zaczynają nowe życie. Dzięki ludziom dobrej woli otrzymują pożywienie, dach nad głową, ubrania. W Łodzi i okolicach mogą również liczyć na zatrudnienie. Szczegóły w artykule poniżej.

Reklama

"Zatrudnię w Łodzi, wymagana znajomość ukraińskiego"

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi dysponuje w tej chwila blisko 200 ofertami, które obejmują 1643 miejsc pracy. Nie ma oczywiście ofert dedykowanych dla konkretnej narodowości. Są natomiast ogłoszenia, w których wśród wymagań pracodawcy zaznaczają znajomość języków ukraińskiego lub rosyjskiego. To propozycje na przykład dla: szwaczki maszynowej, montera konstrukcji stalowo-szklanych.

Gdzie Ukraińcy powinni udać się w Łodzi, jeśli szukają pracy? Na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi, a także na Facebooku znajduje się informacyjna dla poszukujących pracy w języku ukraińskim - zawiera podstawowe informacje, które mogą być pomocne, adresy stron internetowych, numery telefonów.

- Z pewnością osoby poszukujące pracy, które się zgłoszą do PUP, otrzymają merytoryczne wsparcie w postaci, np. podpowiedzi, gdzie szukać zatrudnienia, jakie formalności należy załatwić, jakie dokumenty przedstawić - wyjaśnia Monika Pawlak, p.o. głównego specjalisty ds. promocji działań Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.

Przypomnijmy, że w 2021 r. zarejestrowano w PUP w Łodzi 140 tys. 364 oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, z czego 119 tys. 616 (80 proc. wszystkich) dotyczyło Ukraińców.

Według szacunków województwo łódzkie zamieszkuje około 90 tys. obywateli Ukrainy, teraz z pewnością liczba ta z każdym dniem będzie rosnąć.

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Dodajmy, że ministerstwo rodziny i polityki społecznej przygotowuje specustawę, która ma ułatwić Ukraińcom poruszanie się na rynku pracy.

Zapowiedziała, że resort wraz z ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na "długofalowe wsparcie" obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

- Chcemy, by obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granice, poprzez pieczątkę pozwalającą legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, mieli otwarty rynek pracy – wskazała we wtorek 1 marca podczas briefingu prasowego szefowa resortu.

Jednocześnie – jak mówiła – działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. To m.in. infolinia 19–524, centralna baza ofert pracy (oferty.praca.gov.pl) i aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

- Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl, by obywatel Ukrainy mógł kompleksowo skorzystać z informacji – zauważyła Maląg.

Szefowa MRiPS podkreśliła też, że Ukraińcy przebywający w Polsce będą mieli dostęp do świadczeń rodzinnych – 500 plus czy do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Mogą je otrzymywać na podstawie kart stałego pobytu.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed wyjaśnił, że jednym z proponowanych rozwiązań w specustawie jest maksymalne uproszczenie dostępu do rynku pracy. Pracodawca – jak mówił – będzie jedynie zobowiązany do powiadomienia właściwego urzędu pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy.

Szwed dodał, że oferty pracy mają być przygotowywane pod kątem kobiet i matek z dziećmi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy